KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 6)

Kulturë

Sot, nata e dytë e Eurovizion 2019, në konkurrim Jonida Maliqi me “Ktheju Tokës”

Magjia e Eurovizionit vazhdon edhe sot në mbrëmje. Drejtpërdrejtë nga Tel Aviv vjen nata e dytë gjysmëfinale e Festivalit Evropian të Këngës, si gjithmonë në rrjetin RTSH. Kjo natë mbart akoma më shumë emocion për publikun shqiptar, pasi sot konkurron edhe përfaqësuesja e Shqipërisë këngëtarja Jonida Maliqi. Me këngën “Ktheju …

Më shumë

Eurovizion 2019, Jonida Maliqi shkëlqen në provat e jurisë

Në provat e votimit të jurisë vokali premtues i këngëtares Jonida Maliqi dhe performanca skenike janë arsye e fortë për të prekur finalen e këtij edicioni. “Gjithçka ka shkuar në perfeksion në çdo provë të përfaqësimit të Shqipërisë”, shprehen anëtarët e delegacionit shqiptar të cilët ndjekin nga afër këtë edicion …

Më shumë

Festivali Europian i Këngës, priten të mësohen finalistët

Sapo ka përfunduar interpretimi i këngëve të natës së parë i Festivalit Europian të Këngës që po mbahet në Tel Aviv. Në skenë u ngjitën këngëtarë nga Qipro, Mali i Zi, Finlanda, Polonia, Slovenia, Republika Çeke, Hungaria, Bjellorusia, Serbia, Belgjika, Gjeorgjia, Australia, Islanda, Estonia, Portugalia, Greqia dhe San Marino. Tashmë …

Më shumë

Konkursi rajonal “në kërkim të verës”. Dy shqiptarë rrëmbejnë çmimet e para

Dy shqiptarë rrëmbejnë çmimet e para. Jyrgen Belegu dhe Adil Brahimi kanë fituar çmimet e para me fotografitë e paraqitura në konkursin “bukuritë verore” të Europës Juglindore Çmimin e tretë të mori boshnjakja Isidora Iliq. 1. Jyrgen Belegu me foton: https://www.instagram.com/p/Bë30knhncjH/ 2. Adil Brahimi me foton: https://www..instagram.com/p/BëjbINenASd/ 3. Isidora Iliq …

Më shumë