KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 59)

Kulturë

Ermonela Jaho mahnit në Festivalin Peralade të Spanjës

Ermonela Jaho mahnit në Festivalin Peralade të Spanjës

Media botërore, por në veçanti ajo spanjolle ka pësuar magjinë e interpretimit të sopranos shqiptare Ermonela Jaho. Që prej produksionit të sukseshem të “Madame Butterfly” në Operan Mbreterore të Madridit, sopranoja e famshme Ermonela Jaho është ngjitur në skenën e Festivalit Peralade të Spanjës, ku në edicionin e 31-të, ka …

Më shumë

Berat: Banesat muzeale të kategorisë së parë së shpejti të identifikueshme

Banesat muzeale të kategorisë së parë në qytetin e Beratit do të jenë lehtësisht të verifikueshme nga vizitorët, kjo në saj të nismës më të fundit që ka ndërmarrë Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në këtë qytet për të emërtuar me tabela çdo banesë muze. “Janë 16 objekte në Goricë, …

Më shumë

Franca nderon Ministren e Kulturës Kumbaro me urdhërin e lartë “Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë”

Franca nderon Ministren e Kulturës Kumbaro me urdhërin e lartë “Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë”

Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro Furxhi është nderuar me urdhërin “Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë” nga Ministria e Kulturës dhe Komunikimit të Francës, njoftoi Ministria  e  Kulturës. Ky është një nga katër titujt e nderuar ministerialë të Republikës Franceze që akordohen për personalitete në Art dhe …

Më shumë