KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 58)

Kulturë

Forumi Rebirth në Tiranë

Teksa Bienalja Mediaterranea 18 ka mbyllur siparin, artistët dhe menaxherët e artit e shohin Shqipërinë si një kantier të ri kreativiteti. Pikërisht kështu ka ndodhur edhe me forumin Re-Birth në Tiranë një projekt i Cittadellarte dhe fondacionit Pistoletto. Përmes muzikes, dialogut ndërkulturor dhe shkëmbimit të ideve, pjesëmarrësit në Forum kanë …

Më shumë

RTSH sjell “Një burrë, një udhë”, kushtuar poetit dhe romancierit Daut Gumeni

RTSH sjell “Një burrë, një udhë”, kushtuar poetit dhe romancierit Daut Gumeni

Edhe në vuajtjen më ekstreme, njeriu dhe poeti Daut Gumeni forcën dhe rrugëdaljen e gjen tek poezia dhe e bukura. Një reflektim i pastër pas premierës së filmit dokumentar “Një burrë, një udhë” kushtuar poetit dhe romancierit Daut Gumeni i cili vuajti në burgjet komuniste 23 vite të errëta. Vite …

Më shumë

Festivali i muzikës drejton sytë nga Fustanella

Veshja karakteristike dhe veçanërisht fustanella është një prej simboleve më të përkryera të traditës së kostumeve shqiptare. Në eventin ndërkombëtar të muzikës “Fustanella festival” që po zhvillohet në qytetin e Gjirokastrës, vlerat tradicionale të fustanellës promovohen nga artistë shqiptarë dhe të huaj. Pjesmarrësit në festival apelojnë që vlerat e veshjes …

Më shumë

Nisin përgatitjet për edicionin e 19-të të “Miss Shqipëria”

miss shqiperia

Kompeticioni i vetëm i bukurisë mbarëshqiptare “Miss Shqipëria” mbush plot 19 vjet. Prej disa ditësh në studiot e Radiotelevizionit Shqiptar, transmetuesit ekskluziv të këtij eventi, kanë nisur audicionet e vajzave pretendente për kurorën e artë që do të dorëzohet nga mbajtësja e edicionit të kaluar Kristiana Skuraj. Producentja e këtij …

Më shumë

Trofeu i Docutiff “Tempestad” shtegton në Meksikë!

Docutiff Awards

Docutiff 2017 e ka dërguar trofeun e tij të edicionit të tretë në Meksikë. Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij kompeticioni dedikuar tërësisht gjinisë së dokumentarit, juria ndërkombëtare e përbërë nga Rada Šešic , Agostino Ferrente dhe Nikola Vukçeviç, kanë përzgjedhur si BEST FEATURE FILM – filmin “Tempestad” …

Më shumë