KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 51)

Kulturë

Klosi në Tomorr: “Koha e barbarisë së shkatërrimit dhe shfrytëzimit të Tomorrit ka marrë fund”

Klosi në Tomorr: "Koha e barbarisë së shkatërrimit dhe shfrytëzimit të Tomorrit ka marrë fund"

Një javē pas operacionit të ndërhyrjes dhe marrjes së masave pēr ndalimin e shkatërrimit të Malit tē Tomorrit, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi iu bashkua grupit të të rinjve në ecjen sportive në majēn e Malit të Tomorrit. Ata mbollën rreth 300 pemë, nē shenjë simbolike për rikthimin …

Më shumë

Von Feigenblatt, konti spanjoll që mbështet muzikantët shqiptarë

Maria Ratkova

Muzika flet gjuhën e shpirtit ndaj për të nuk ka limite, as kutiza. Si një harmoni që përçon vetëm muzika ka nisur edhe koncerti humanitar që sjell në skenën Black Box një mezzosoprano ruso-italiane si Maria Ratkova, violinisten e talentuar Lirza Zaloshnja, koncert maestren Erga Halilaj dhe kitaristin Arbër Çerri. Dhe …

Më shumë

Rama akademikëve: Keni afat deri në mars për platformën!

Rama akademikëve: Keni afat deri në mars për platformën!

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur se Akademia Shqiptare e Shkencave është kthyer në një kufomë të vetes, ndërsa paralajmëroi një shkurtim drastik të fondeve. Zoti Rama bër këto komente gjatë takimit me akademikë shqiptareë. “E vërteta është që pavarësisht ftesës dhe përpjekjes sonë, ne nuk patëm asnjë reagim që të …

Më shumë

Ana Kodra përfaqëson Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë

Ana Kodra, përfaqëson Shqipërinë, në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë

Këngëtarja 10-vjeçare Ana Kodra gjendet këto ditë mes parapërgatitjeve për të përfaqësuar Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngëve për Fëmijë: Junior Europian Song Contest, që do të zhvillohet në Tbilisi të Gjeorgjisë pas pak ditësh, në 26 nëntor. Kënga e saj me mesazh për mjedisin: “Mos ma prekni pemën” e …

Më shumë