KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 5)

Kulturë

Sheshi “Skënderbej” fiton çmimin e dytë nga BE për arkitekturën bashkëkohore më të mirë në Europë

Sheshi “Skënderbej” fiton çmimin e dytë nga BE për arkitekturën bashkëkohore më të mirë në Europë

Pas çmimit prestigjioz europian për “Hapësirën Publike Urbane 2018” në Barcelonë, Sheshi “Skënderbej” ka marrë një tjetër vlerësim ndërkombëtar. Mes 393 projekteve që garonin për Çmimin e Bashkimit Europian për Arkitekturën Bashkëkohore, sheshi “Skënderbej” mbërriti deri në finalen e madhe dhe fitoi çmimin e vendit te dytë. Ai mori vlerësimet …

Më shumë

Vjen opera “Il Trovatore“ e Verdit, në Pallatin e Kongreseve; mes të pranishmëve edhe Mogherini

Vjen opera “Il Trovatore“ e Verdit, në Pallatin e Kongreseve; mes të pranishmëve edhe Mogherini

Vjen opera madhështore “Il Trovatore“ e Giuseppe Verdit! Nga data 8, 9, 10, 11 Maj ne oren 19 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Me regji, dirigjent e skenografë të ftuar, nga toka e Verdit të madh, Italia, por me staf ndërkombëtar këngëtarësh operistikë; Shqiptarë, italianë, serbë, ukrainas dhe gjeorgjianë. …

Më shumë

Përkujtohet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut; Meta apel politikës

Përkujtohet 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut; Meta apel politikës

 Është përkujtuar sot, 5 maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut. Në varrezat e Dëshmorëve të Kombit, në kryeqytet, ishte i pranishëm Presidenti Ilir Meta, Kryeministri Edi Rama, Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, si dhe qindra veteranë, pasardhës të veteranëve, qytetarë dhe familjarë të atyre që dhanë jetën për lirinëe Shqipërisë. …

Më shumë

Shkrimtari Nexhip Onjea sjell poezitë “Një puthje kokën ma mban pas” e “Mëndafsh në erë”

Nëpërmjet interpretimit të mrekullueshëm të Bujar Asqeriut, një buqetë poezish në dy botime, “Një puthje kokën ma mban pas” e “Mëndafsh në erë” të Nexhip Onjea janë prezantuar në Sallën Unesko të Muzeut Historik Kombëtar. Në vlerësimet e tij, shkrimtari i njohur Moikom Zeqo, e ka konsideruar si apetoezë të …

Më shumë

Dita Botërore e Librit në Shqipëri; Një këmbanë alarmi pë marrëdhënien e humbur me librin

Dita Botërore e Librit në Shqipëri; Një këmbanë alarmi pë marrëdhënien e humbur me librin

Tashmë pranohet prej të gjithëve, e konfirmojne statistika, studime e analiza; Marrëdhënia e lexuesve me librin, ka ndryshuar shumë, dhe jo pozitivisht. Faktorët ndikues në këtë porces ftohjeje, janë të shumtë, duke nisur nga ritmet e shtrirjes së teknologjisë, deri tek pamundësia e buxheteve personale për të blerë libra në …

Më shumë