KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 48)

Kulturë

Festivali i 15 ndërkombëtar “Imazhi Shqiptar”

Festivali i 15 ndërkombëtar “Imazhi Shqiptar”

Studimet Pellazgo-Ilire. Kjo sfidë e hulumtimeve shqiptaro-globale në shekuj ka qenë tema e guximshme dhe delikate, që ka përzgjedhur këtë vit festivali i 15 ndërkombëtar “Imazhi Shqiptar”. Çështje që ka mbledhur referatet e akademikëve, studiuesve shkencorë nga Shqipëria dhe trevat shqipfolëse, të cilët janë mbështetur edhe në studiues të huaj. …

Më shumë

Apostuli i flaktë i bektashizmit

Apostuli i flaktë i bektashizmit

Baba Sali Matohasanaj, një prej figurave më të rëndësishme të bektashizmit, por edhe i kombit shqiptar, është përjetësuar në një film dokumentar. Dokumentari titullohet “Apostuli i Flaktë i Bektashizmit, Patriotizmit dhe Gjuhës shqipe”. Regjia  tij është e Mihal Cikos dhe skenari i Petrit Rukës. Dokumentari  u promovua në qytetin e …

Më shumë

Nis Fest ’56

Fest '56, surpriza e nivel arstistik në natën e dytë, dalin 14 finalistët

Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë sapo ka nisur nata e parë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH, i konsideruar në vite si një nga ngjarjet më të rëndësishme të muzikës së lehtë shqiptare. Nën prezantimin e të mirënjohurit Adi Krasta në festival vijnë 22 krijimet më të …

Më shumë