KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 42)

Kulturë

“Non mi avete fatto niente” e Metës dhe Moros, fiton “Sanremo”-n

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, u shpallën mbrëmë fituesit e Festivalit të “Sanremo”-s me këngën “Non mi avete fatto niente”, “Nuk me keni bërë asgjë”. Kënga vlerësohet si një himn kundër terrorizmit. Shqiptari Meta dhe kolegu tij italian, i cili ishte dhe kompozitori i këngës, kaluan momente të vështira, përpara …

Më shumë

Muzikë shqiptare në Vjenë

Kryeqyteti i botëror i muzikës klasike mirëpriti të enjten Kuartetin e Harqeve të Orkestrës së Radio Televizionit shqiptar. Në kuadrin e vitit të kulturës Austri Shqipëri 2018, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Vjenë, në bashkëpunim me Departamentin e Kulturës të Ministrisë Federale për Evropën, Integrimin dhe Punët e Jashtme, organizuan …

Më shumë

Opozita ankohet: Asnjë përgjegjësi për shkatërrimin e monumenteve të kulturës!

Deputetja e Partisë Demokratike Valentina Duka tha sot se në një akt të paprecedent janë zhdukur nga harta e trashëgimisë kulturore, dy ura që i përkasin periudhës osmane. Sipas zonjës Duka si pasojë e mungesës së investimeve të Qeverisë për mirëmbajtjen e këtyre dy urave, pjesë e trashëgimisë kulturore, ato …

Më shumë

Projektligji i kinematografisë: Kineastët kundër ndryshimeve nga Ministria

Kineastët shqiptarë kundërshtojnë ndryshimet e bëra nga ministria në projektligjin për “Artin dhe kulturën”. Ata janë mbledhur në ambientet e Universitetit të Arteve për të diskutuar se si do të përballen me ndryshimet që projektligji ka pësuar ndonëse mbledhjen e kanë zhvilluar pa praninë e medias. Projektligji parashikon që ndër …

Më shumë