KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 41)

Kulturë

Vёmendje pёr rolin dhe ndikimin e radios nё komunitet

Vёmendjeje pёr rolin dhe ndikimin e radios nё komunitet

13 shkurti, Dita Botërore e Radios, por edhe 80 vjetori i fillimit zyrtar tё transmetimeve të Radio Tiranёs, mblodhën të martën nё mjediset e Muzeut Historik Kombёtar nё Tiranё aktivitetin “Radio si zë i komunitetit, hapësirë interaktiviteti”. Organizator ishte Departamenti i Gazetarisё dhe Komunikimit nё Universitetin e Tiranёs me mbёshtetjen …

Më shumë

Kumbaro: Në truallin e Teatrit Kombëtar vetëm një teatër i denjë

Debatet për Teatrin Kombëtar, Kumbaro: "Jetojmë në një shoqëri demokratike"

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, siguron artistët që në truallin e Teatrit Kombëtar do të ndërtohet vetëm një teatër kombëtar sipas parametrave që historia e teatrit e meriton. Zonja Kumbaro i është përgjigjur kështu interesit të gazetarëve pas deklaratave të forta nga aktorë të njohur shqiptarë në lidhje me fatin …

Më shumë

5 xhami monumente kulture do të restaurohen

5 Monumente kulture të besimit islam do ti nënshtrohen ndërhyrjes restauruese së shpejti. Një marrëveshje bashkëpunimi e cila u nënshkrua të marten ndërmjet Ministrisë së Kulturës, dhe Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, nga Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro dhe z. Skënder Bruçaj i ka hapur rrugën këtij proçesi. Kjo Marrëveshje …

Më shumë

Artistët: Asnjë diskutim pa miratimin e Statusit të Artistit

Ligji për Teatrin, Basha: Do ta bojkotojmë dhe Meta mos ta dekretojë!

Nga Çadra e Cirkut Kombëtar Sindikata e pavaruar e Artistëve shqiptarë i ka cilësuar ndryshimet në projektligjin për artin si jotransparent dhe në shkelje të plotë të dinjitetit të artistëve, duke kërkuar kthimin e tyre mbrapsht. Ata e cilësuan heqjen e satusit Kombëtar të Cirkut një makrabitet. Ndërkohë sindikata e …

Më shumë