KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 40)

Kulturë

Drama “Gishti” premierë në Tiranë, postlufta në syrin e grave të Prishtinës dhe Beogradit

“Gishti” një tregim i shkruar nga autorja kosovare Doruntina Basha, pas suksesit në disa skena të rajonit, dramatizuar nga Olga Dimitrijeviç dhe me regjinë e Bojana Laziç vjen premierë në skenën e Teatrit Eksperimental në Tiranë. Pagëzohet kështu një tjetër projekt artistik mes Beogradit dhe Prishtines i cili shkon përtej …

Më shumë

Vlerësohen restaurimet në lagjet muzeale të Gjirokastrës

Gjirokastër, ndotja e mjedisit po kthehet në problem

Zbatimi i projektit për restaurimin e Pazarit karakteristik të Gjirokastrës ka ndikuar për shmangien e dëmeve të dimrit në godinat muzeale. Pronarët e bizneseve vlerësojnë dobishmërinë e projekteve që po zbatohen për rikonstruksionin e godinave të gurta dhe ndërtesave masive në këtë pjesë të qytetit. Mes të tjerash ata kërkojnë …

Më shumë

Gjuhëtarët sot në kryeministri: Mediat, modeli më i keq i gjuhës shqipe

shqipja

“Sfidat e shqipes sot” është tema që ka mbledhur gjuhëtarë nga qarqe akademike të Shqipërisë dhe trojeve shqipfolëse në sallën e COD në Kryeministri, takim i nismuar nga Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje. Kritika më e madhe iu bë mediave, të cilat sipas gjuhëtarit Gjovalin Shkurtaj, që drejtonte takimin, kanë …

Më shumë

Bregu sjell “Teknologjia e lajmit”

Bregu sjell "Teknologjia e lajmit"

Profesori i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Tiranës, Zylyftar Bregu, prezantoi të martën një botim – manual, nën titullin “Teknologjia e lajmit”. Librii cili këshillohet të jetë në tavolinën e çdo gazetari veçanërisht në redaksitë e informacionit, sjell standartet me të cilat gazetaria profesionale i ofrohet sot …

Më shumë

Problemet e kulturës provokojnë debate në komisionin e medias

Trashëgimia kulturore, projektligji diskutohet në komisione parlamentare

Komisioni parlamentar i medias u bë të hënën arenë e një përplasjeje mes maxhorancës dhe opozitës. Shkak është bërë mosprania e ministres së kulturës Mirela Kumbaro e cila do të duhej të jepte shpjegime rreth disa zhvillimeve në sektorin e saj. Kryetarja e komisionit Albana Vokshi, shprehu pakënaqësinë për refuzimin …

Më shumë