KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 4)

Kulturë

Çelet fondi i librave shqip në bibliotekën e Selanikut

Është përuruar fondi i librit shqiptar në Bibliotekën Qendrore të Selanikut sipas marrëveshjes së suksesshme ndërmjet Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë në Selanik dhe bashkisë qendrore të këtij qyteti. Projekti i ideuar prej afro dy vitesh nga Konsullja Pavlina Evro Ylli dhe kryetari i Bashkisë së qytetit të …

Më shumë

Eurovision 2019, gabimi i jurisë së Bjellorusisë ngjit Shqipërinë në vendin e 17-të

Eurovision 2019, gabimi i jurisë së Bjellorusisë ndryshon renditjen e finalistëve

Ndonëse kanë kaluar pak ditë nga finalja e Festivalit të Këngës në Eurovizion, krejt papritur ka ndryshuar renditja e shteteve që morën pjesë në finale. Rrjeti Europian Transemetimeve Publike (EBU), ka sqaruar se është bërë një gabim nga juria e Bjellorusisë gjatë votimit. Secila këngë në finale, vlerësohej me votën …

Më shumë

“Mis Shqipëria 2019” nis përgatitjet

Vazhdon shtegëtimi i Miss Shqipëria 2019

Shtegtimi i garës 21-të mbarëkombëtare të bukurisë, Miss Shqipëria 2019 vazhdon në monumentet dhe qendrat historike të trashëgimisë kulturore shqiptare. Këtë vit finalja e madhe do të mbahet në 5-6 korrik në kalanë e Libohovës, duke simuluar promovimin turistik të gjithë qyteteve të jugut, Sarandës, Përmetit, Gjirokastrës dhe gjithë objektet …

Më shumë