KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 39)

Kulturë

Akademia e Shkencave, Beqiraj jep zyrtarisht dorëheqjen, institucioni drejt reformimit

Akademia e Shkencave, Beqiraj jep zyrtarisht dorëheqjen, institucioni drejt reformimit

I konsideruar si ngërç për reformën kryetari i zgjedhur nga Asamblea e Akademisë së Shkencave, por i padekretuar nga Presidenti Meta, prof. Gudar Beqiraj është tërhequr zyrtarisht nga ky post duke i hapur udhë procesit të kërkuar të reformimit të institucionit më të rëndësishëm shkencor të vendit. “Në diskutimin që …

Më shumë

“Sekretet e Luftës”-Shqipëria në syrin e britanikëve gjatë periudhës 1943-44

“Sekretet e Luftës”-Shqipëria në syrin e britanikëve gjatë periudhës 1943-44

Më shumë se shtatë dekada pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, botimet rreth saj vazhdojnë të tërheqin vëmendjen e opinionit publik shqiptar. Kjo dhe për faktin se gjatë viteve të regjimit komunist historiografia e kohës përcolli më së shumti frymën e këtij regjimi. Një ndër librat që ka tërhequr …

Më shumë

Kreu i ASH Beqiraj i deklaron presidentit Meta dorëheqjen

Kreu i ASH Beqiraj i deklaron presidentit Meta dorëheqjen

Kryetari i Akademisë së Shkencave, akademiku Gudar Beqiraj ka dhënë sot dorëheqjen, për t’i hapur rrugë reformimi të këtij institucioni. Kjo është bërë e ditur gjatë një takimi të zotit Beqiraj me presidentin Ilir Meta, njofton presidenca shqiptare. Sipas njoftimit gjatë bisedës u nënvizua nevoja dhe rëndësia e një reformimi …

Më shumë

Presidenti Meta pret alpinisten e shquar Flutura – Uta Ibrahimi

Presidenti Meta pret alpinisten e shquar Flutura - Uta Ibrahimi

Presidenti Ilir Meta priti në një takim Flutura – Uta Ibrahimi , shqiptaren e parë që u ngjitë në Everest, majën më të lartë në botë. Në takim mori pjesë edhe zoti Xhimi Begeja, kryetar i Shoqatës Alpino-Turistike “Dajti”.  Zoti Meta diskutoi me ta lidhur me mundësinë e promovimit të alpeve shqiptare, …

Më shumë