KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 33)

Kulturë

Arabi Saudite, gjenden skulptura devesh mbi 2000 vjeçare

Arabi Saudite, gjenden skulptuara devesh mbi 2000 vjeçare

Skulptura të papërfunduara devesh, ndërtimi i të cilave shkon mbi 2000 vite më parë, janë gjetur në një zonë të pabanuar në shkretëtirën e Arabisë Saudite. Imazhe të tjera mijëravjeçare të deveve janë gjetur në këtë rajon, por asnjëherë të këtyre përmasave gjigante. Skulpturat janë gjetur nga një ekip franko-saudit …

Më shumë

Drama “Gishti” premierë në Tiranë, postlufta në syrin e grave të Prishtinës dhe Beogradit

“Gishti” një tregim i shkruar nga autorja kosovare Doruntina Basha, pas suksesit në disa skena të rajonit, dramatizuar nga Olga Dimitrijeviç dhe me regjinë e Bojana Laziç vjen premierë në skenën e Teatrit Eksperimental në Tiranë. Pagëzohet kështu një tjetër projekt artistik mes Beogradit dhe Prishtines i cili shkon përtej …

Më shumë

Vlerësohen restaurimet në lagjet muzeale të Gjirokastrës

Gjirokastër, ndotja e mjedisit po kthehet në problem

Zbatimi i projektit për restaurimin e Pazarit karakteristik të Gjirokastrës ka ndikuar për shmangien e dëmeve të dimrit në godinat muzeale. Pronarët e bizneseve vlerësojnë dobishmërinë e projekteve që po zbatohen për rikonstruksionin e godinave të gurta dhe ndërtesave masive në këtë pjesë të qytetit. Mes të tjerash ata kërkojnë …

Më shumë

Gjuhëtarët sot në kryeministri: Mediat, modeli më i keq i gjuhës shqipe

shqipja

“Sfidat e shqipes sot” është tema që ka mbledhur gjuhëtarë nga qarqe akademike të Shqipërisë dhe trojeve shqipfolëse në sallën e COD në Kryeministri, takim i nismuar nga Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje. Kritika më e madhe iu bë mediave, të cilat sipas gjuhëtarit Gjovalin Shkurtaj, që drejtonte takimin, kanë …

Më shumë