KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 32)

Kulturë

Eurovision Song Contest, ngre siparin sot në mbrëmje!

Festivali Evropian i Këngës Eurovision Song Contest (ESC), është një konkurim ndërkombëtar muzikor europian, i cili zhvillohet çdo vit, që prej vitit 1956. Ky konkurs ndërkombëtar, i cili përbëhet nga gjysmëfinalja dhe finalja, sipas rregullores mbahet në vendin e fituesit të vitit të mëparshëm, sikundër këtë vit ESC2018 zhvillohet në Lisbon, nga …

Më shumë

Eurovision Song Contest 2018, në mbrëmje Bushpepa në provat gjenerale

Bushpepa: " Shumë faleminderit Shqipëri! Shumë faleminderit Evropë!"

Festivali Europian i Këngës tashmë është pranë finalizimit të tij. Të hënën në mbrëmje pritet të zhvillohet prova gjenerale e kësaj ngjarje të muzikës së lehtë, Eurovision Song Contest 2018- Lisbon. Pas një periudhe intensive provash të njëpasnjëshme, intervista për media të huaja, koncerte të përfaqësuesve të shteteve pjesëmarrës në …

Më shumë

Presidenti Meta me arbëreshë në Krujë

Presidenti Meta me arbëreshë në Krujë

Presidenti republikës Ilir Meta ishte në Krujë, me Shoqatën arbëreshe nga Kalabria “Manja Grecia Off-Road” ku u përkujtua rrugëtimi historik i Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu në kryeqendrën arbërore. “Skënderbe, Arbëreshë dhe Shqipëri” janë një trinom i pandashëm, tha kreu i shtetit. Zoti Meta theksoi se do tu jemi …

Më shumë