KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 31)

Kulturë

Nisin ethet e finales së Eurosong-ut, Bushpepa ndër më të preferuarit si fitues

Nisin ethet e finales së Eurosong-ut, Bushpepa ndë më të preferuarit si fitues

Ndërsa ora 21 e fillimit të natës finale të Eurovizionit në Lisbonë po afrohet, shqiptarët po përjetojnë si rrallë herë ndjenja të forta të krenarisë kombëtare. Ndoshta për herë të parë në historinë e ngjarjes më të madhe të muzikës europiane, tre këngëtarë shqiptarë kanë fituar të drejtën e pjesmarrjes …

Më shumë

Meta – Moro për RTSH : Mesazhi ynë në Eurosong i fuqishëm

Meta - Moro për RTSH : Mesazhi ynë në Eurosong i fuqishëm

Shqiptarët po përjetojnë orët e fundit ndjenja të forta të krenarisë kombëtare, pasi si rrallë në historinë e Eurovizionit në finalen e së shtunës në Lisbonë, kanë fituar të drejtën tre këngëtarë shqiptarë. Eugent Bushpepa përfaqëson Shqipërinë, Ermal Meta Italinë dhe Eleni Furera Qipron. Ermal Meta i cili ka dalë …

Më shumë

Çensuroi këngën shqiptare, EBU ndërpret bashkëpunimin me televizionin kinez Mango TV

Çensuroi këngën shqiptare, EBU ndërpret bashkëpunimin me televizionin kinez Mango TV

EBU, Bashkimi i Transmetuesve Evropian ka vendosur ndërprerjen e bashkëpunimit dhe prerjen e sinjalit për televizionin kinez Mango TV. Shkak për këtë qëndrim të EBU-së, është bërë censurimi ndaj këngës shqiptare dhe asaj irlandeze nga ana e televizionit kinez gjatë natës së parë gjysëm finale të Eurovizionit. Për Bashkimin e …

Më shumë

Filmi dokumentar për martirin e bektashinjëve,Baba Kamber Prishta-Shenjtori i Kombit

“Baba Kamber Prishta, Martir i Bektashizmit dhe i Kombit”, u përjetësua në kryeqytet përmes një dokumentari i cili u shfaq në premierën e tij të parë. Filmi i kushtohet një prej figurave të shquara të bektashizmit, Kryegjyshit Botëror Dede Kamber Prishta (Nderi i Kombit). Skenaristi i dokumentarit, publicisti dhe shkrimtari …

Më shumë

Eurosong 2018 drejt finales të së shtunës, shqiptarët me tre këngëtarë

Eurosong 2018 drejt finales të së shtunës

Në Lisbonë ka përfunduar nata e dytë e Eurosong 2018, ku janë përzgjedhur edhe dhjetë këngët e tjera finaliste të natës së tretë që do të mbahet mbrëmjen e së shtunës. Shqiptarët po përjetojnë ndjenja të forta nacionaliste, pasi si rrallë në historinë e Eurovizioni në finale janë tre këngëtarë …

Më shumë

Deutsche Welle: Tre shqiptarë këndojnë për tre vende të ndryshme

Deutsche Welle në edicionin europian ka specifikuar praninë jo të zakonshme të këngëtarëve shqiptare që këndojnë për tre vende europiane. Duke iu referuar Shqipërisë që ka çuar një baladë rroku romantike, Deutsche Welle vëren se edhe për Italinë dhe Qipron këndojnë artistë shqiptarë dhe se historitë e tyre jetësore tregojnë …

Më shumë