KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 30)

Kulturë

“Shërbëtoret” franceze në skenën shqiptare

"Shërbëtoret" franceze në skenën shqiptare

Regjisori Kiço Londo ka zgjedhur një ekip aktoresh të reja për të sjelle tek publiku një prej perlave të dramaturgjisë bashkëkohore franceze. Është shfaqja “Shërbëtoret” shkruar nga Zhan Zhenet. Ajo vjen në Teatrin Eksperimental nën interpretimin e Laura Nezhës, Dasara Xhangollit dhe Ilirda Bejlerit të shtunën në mbrëmje. E konsideruar …

Më shumë

Presidenti Meta : “Forcat politike të kenë një bashkëpunim të sinqertë për të siguruar të ardhmen europiane të vendit”

[10:01, 1/18/2018] Ilirjan Cuku: https://www.youtube.com/watch?v=lDWo38qronk [10:01, 1/18/2018] Ilirjan Cuku: https://www.youtube.com/watch?v=bUFAU3Idn7o [10:02, 1/18/2018] Ilirjan Cuku: https://www.youtube.com/watch?v=060N7ChbZPU

Presidenti Ilir Meta bëri thirrje që në 2018 forcat politike të kenë një bashkëpunim të sinqertë për të siguruar të ardhmen europiane të vendit. Gjatë një aktiviteti me rastin e 550 vjetorit të vdekjes se heroit tonë kombëtar, zoti Meta tha se Viti i Skënderbeut, i cili simbolizon rreshtimin e …

Më shumë

“Këmbana e Motit të Madh” ekspozohet në Muzeun Historik Kombëtar

"Këmbana e Motit të Madh" ekspozohet në Muzeun Historik Kombëtar

Me një tingull të plotë kumbues….të këmbanës së motit 1465 ka nisur kremtimi i Motit të Madh në Muzeun Historik Kombëtar. Ishte përzgjedhur kjo simbolike për të nisur përkujtimin e Vitit Mbarëkombëtar të Heroit Gjergj Kastrioti me një objekt i cili ekspozohej për herë të parë për publikun. Këmbana e …

Më shumë

Homazhe për Rexhep Çelikun

Figura të njohura të artit dhe skenës shqiptare, përfaqësues të politikës, miq dhe dashamirës, zhvilluan sot homazhe në nderim të një prej ikonave të artit shqiptar, Mjeshtrit të madh Rexhep Çeliku. Solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe valleve popullore, apo valltari fluturues siç e njohën të gjithë shqiptarët,  …

Më shumë

“Përballë” – Skënderbeu që (nuk) njohim…

Return to editingUlqin: Do të ngrihet busti i Skënderbeut

Në Vitin Mbarëkombëtar të Skëndërbeut, studiuesit thonë se duhen riparë tekstet shkollore të historisë. Gjatë një diskutimi mbi figurën e Heroit tonë Kombëtarë në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi në RTSH1, studiuesi Virgjil Kule tha se tekstet shkollore paraqesin një figurë të cunguar të Skëndërbeut. Sipas tij, më shumë …

Më shumë