KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 3)

Kulturë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD kremtojnë Festën e Pavarësisë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD, kremtojnë Festën e Pavarësisë

Demokratët kremtuan sot Festën e Pavarësisë dhe të Çlirimit. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish-Kryeministri, Sali Berisha dhe përfaqësues të lartë të Partisë Demokratike, zhvilluan homazhe dhe vendosën kurora me lule, pranë Monumentin Nënë Shqipëri. Për Lulzim Bashën, 28 Nëntori duhet të shërbejë si një ditë e bashkimit të …

Më shumë

Meta: “Ju flet Radio-Tirana” është një vlerë e shenjtë e vendit tonë, e historisë së popullit tonë si dhe e demokracisë

Meta: "Ju flet Radio-Tirana" është një vlerë e shenjtë e vendit tonë, e historisë së popullit tonë si dhe e demokracisë

Radio Tirana, radio e parë dhe vetme publike në Shqipëri, ka kremtuar të martën 80-vjetorin e krijimit me një cermoni në Muzeun Historik Kombëtar. Presidenti shqiptar Ilir Meta, në fjalën e tij tha se 28 Nëntori është data më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë dhe të kombit shqiptar; është …

Më shumë

Shkodër: Muzeu, Konferencë-Ekspozitë për Skënderbeun

Muzeu historik “Oso Kuka” në Shkodër, ka zgjedhur prag-pavarësinë e 106-të, të Shqipërisë, për të sjellë në një aktivitet të përbashkët artefakte dhe kumtesa mbi figurën e heroit tonë kombëtarë. Figura e Skënderbeut në historiografinë evropiane të shekullit 19-të, skeda biografike e Barletit apo diversiteti fetar në Arbërinë mesjetare, ishin …

Më shumë

Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe lufta me kancerin në librin e tij

Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe lufta me kancerin në librin e tij

“Janë disa fraza të cilat duhet ti përsërisësh për tu motivuar dhe për të përballuar disa sfida tepër të vështira.” Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe Samdporias, i ka mbledhur të gjitha për të luftuar ndaj kancerit. E gjitha tregohet në një libër i cili do të publikohet të …

Më shumë

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë në RTSH – Efi Gjika përfaqëson Shqipërinë

Junior Eurovision, Efi Gjika shkëlqen në provën e saj të parë në skenë

Pasditen e sotme , ora 16:00 do të mund të shijoni një koncert të magjishëm për fëmijë sikurse është Junior Eurovision Song Contest! Me talente të shumtë, përfaqësues të vendeve pjesëmarrëse në JESC nga e gjithë evropa, me surpriza e spektakël. Junior Eurovision Song Contest drejtpërdrejt sot pasdite në ekranin …

Më shumë