KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 28)

Kulturë

Përkujtohet Skerdilajd Llagami, Komandant “Shpendi”, Skerdilajd Llagami mori pjesë në tre luftrat e UÇK-së

Në 41 vjetorin e lindjes dhe 17 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i atdheut nga Tirana Skerdilajd Llagami, i njohur me nofkën komandant “Shpendi”. Babai i dëshmorit Bardhyl Llagami prezantoi në këtë vepritmari librin kushtuar të birit, ku ai vë në pah dhimbjen, por mbi të gjitha përkushtimin për …

Më shumë

Prezantohet Edicioni i 57-të i Festivalit të Këngës në RTSH

Sot në ambientet e Radio Televizionit Shqiptar, u prezantua përmes një konference për shtyp nisja e edicionit të 57-të të Festivalit të Këngës në RTSH! Stafi realizues i këtij edicioni përbëhet nga: Drejtor i Festivalit, Martin Leka, Drejtor Artistik Inva Mula, Producent Muzikor Sokol Marsi, Skenarist Pandi Laço dhe Regjisor Bledar Laço. …

Më shumë

Festivali i 57-të i këngës në RTSH, Inva Mula, drejtore artistike e festivalit

Festivali i 57-të i këngës në RTSH, Inva Mula, drejtore artistike e festivalit

Këtë vit festivali 57 i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar vjen me një gamë të gjërë me artistë të njohur shqiptar. Në konferencën e parë u prezantua stafi që ka nisur tashmë punën për ngjarjen më të madhe të muzikës në vend. Martin Leka, drejtori i Festivalit prezantoi stafin me drejtor …

Më shumë

“Lëndina e arushëve” e Rovena Rrozhanit, dedikim për kafshët jo në kafaz

Kafshët kanë nevojë për shtëpinë e tyre ashtu si edhe njerëzit dhe ajo është pranë natyrës. Këtë koncept ka dashur të japë libri për fëmijë “Lëndina e Arushëve”, shkruar nga gazetarja Rovena Rrozhani, e vënë edhe në skenë në formë teatrale në Teatrin Eksperimental, nga një grup i përzgjedhur fëmijësh …

Më shumë

Efi Gjika pritet nga Erion Veliaj. Kantautorja 10-vjeçare do të përfaqësojë Shqipërinë në”Junior Eurovizion Song Contest”

Është pritur sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, delegacioni që do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Europian të Këngës për Fëmijë, “Junior Eurovision Song Contest”. Këngëtarja 10-vjeçare Efi Gjika, e cila është edhe kompozitorja e këngës “Barby”, që do të konkurrojë për Shqipërinë në 25 nëntor në …

Më shumë