KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 26)

Kulturë

“Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” në selinë e presidencës

"Mbrëmja e kulturës gjirokastrite" në selinë e presidencës

Ekspozita e “Mjeshtrit të Madh” piktorit Stavri Cati “Gjirokastra Etnografike” dhe filmi dokumentar-artistik “Këngët e Kafenesë” me rrëfimin e aktorit “Nder i Kombit” Bujar Asqeriu u shfaqën në ambientet e presidencës . Veprimtaria “Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” mblodhi në mjediset e presidencës jo vetëm deputetë, por edhe përfaqësues të të …

Më shumë

Fituesi i Edicionit të parë të “Albanian Young Musicians”, violonçelisti Kladuio Zoto

Klaudio Zoto është 14-vjeçari që bashkë me violinçelin e tij do të përfaqësojë për herë të parë Shqipërinë në Eurovision Young Musicians 2018, që do të zhvillohet nga 18-23 gusht në Edinburgh të Skocisë, një patentë e re kjo e RTSH-së. Mbrëmë në Amfiteatrin e Parkut të Liqenit Artificial në …

Më shumë

Prizren, krerë të qeverive të rajonit mblidhen për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit

Prizren, krerë të qeverive të rajonit mblidhen për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit

Ashtu si në 10 qershor 1878, edhe sot në Prizren krerë të qeverisë Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë u mblodhën për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit, lëvizjen e parë e shqiptare të organizuar në mënyrë administrative, politike dhe ushtarake që prej kohës së Skënderbeut. Me vlerësimin për këtë datë, për kreun e …

Më shumë

“Na ishte njëherë Estrada”, shfaqja premierë e Haxhi Ramës në Elbasan

Prej mbrëmjes së sotme e për katër netë, ata që dashurojnë estradën, do të gjejnë një premierë interesante në skenën e teatrit “Skampa” në Elbasan. Haxhi Rama, skenarist dhe regjisor shprehet si më poshtë: “Kjo shfaqje është një apel për gjendjen në të cilën është Estrada jonë në këto kohët e …

Më shumë

Albanian Young Musicians – Shqipëria prezantohet për herë të parë në koncertin gala “Eurovision Young Musicians”

Shqipëria prezantohet për herë të parë në koncertin gala “Eurovision Young Musicians”. Konkursi i Muzikantëve të Rinj në Eurovision u zhvillua për herë të parë në vitin 1982 me 6-të vende pjesëmarrëse. Edicioni i 19-të do të zhvillohet në Edinburg, më 18, 19 dhe 23 gusht 2018 nga ku do …

Më shumë