KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 24)

Kulturë

Nis nata finale e Eurosong-ut, Shqipëria ka kodin e votimit 12

Nis nata finale e Eurosong-ut, Shqipëria ka kodin e votimit 12

Ka nisur në Lisbonë nata finale e Eurosongut. Eugent Bushpepa dhe ekipi i tij ka parakaluar mes 26 finalistëve duke nderuar me simbolin e shqiponjës. Vemendja e opinionit shqiptar është përqëndruar tek tre këngëtarë shqiptare që përfaqësojnë vendet ku jetojnë. Veç Bushpepës është edhe Ermal Meta që përfaqëson Italinë dhe …

Më shumë

ESC 2018. Votoni për këngën shqiptare “Mall” të kënduar nga Eugent Bushpepa që mban kodin 12

Sot në mbrëmje, na pret finalja e madhe e Eurovision Song Contest 2018 – ku merr pjesë edhe Shqipëria, me këngën “Mall” të Eugent Bushpepës. Në natën e sotme Bushpepa do të këndojë i 12-ti dhe 12 është kodi i tij i votimit. Në Shqipëri, transmetimi i drejtpërdrejtë i natës finale …

Më shumë

Nisin ethet e finales së Eurosong-ut, Bushpepa ndër më të preferuarit si fitues

Nisin ethet e finales së Eurosong-ut, Bushpepa ndë më të preferuarit si fitues

Ndërsa ora 21 e fillimit të natës finale të Eurovizionit në Lisbonë po afrohet, shqiptarët po përjetojnë si rrallë herë ndjenja të forta të krenarisë kombëtare. Ndoshta për herë të parë në historinë e ngjarjes më të madhe të muzikës europiane, tre këngëtarë shqiptarë kanë fituar të drejtën e pjesmarrjes …

Më shumë

Meta – Moro për RTSH : Mesazhi ynë në Eurosong i fuqishëm

Meta - Moro për RTSH : Mesazhi ynë në Eurosong i fuqishëm

Shqiptarët po përjetojnë orët e fundit ndjenja të forta të krenarisë kombëtare, pasi si rrallë në historinë e Eurovizionit në finalen e së shtunës në Lisbonë, kanë fituar të drejtën tre këngëtarë shqiptarë. Eugent Bushpepa përfaqëson Shqipërinë, Ermal Meta Italinë dhe Eleni Furera Qipron. Ermal Meta i cili ka dalë …

Më shumë

Çensuroi këngën shqiptare, EBU ndërpret bashkëpunimin me televizionin kinez Mango TV

Çensuroi këngën shqiptare, EBU ndërpret bashkëpunimin me televizionin kinez Mango TV

EBU, Bashkimi i Transmetuesve Evropian ka vendosur ndërprerjen e bashkëpunimit dhe prerjen e sinjalit për televizionin kinez Mango TV. Shkak për këtë qëndrim të EBU-së, është bërë censurimi ndaj këngës shqiptare dhe asaj irlandeze nga ana e televizionit kinez gjatë natës së parë gjysëm finale të Eurovizionit. Për Bashkimin e …

Më shumë

Filmi dokumentar për martirin e bektashinjëve,Baba Kamber Prishta-Shenjtori i Kombit

“Baba Kamber Prishta, Martir i Bektashizmit dhe i Kombit”, u përjetësua në kryeqytet përmes një dokumentari i cili u shfaq në premierën e tij të parë. Filmi i kushtohet një prej figurave të shquara të bektashizmit, Kryegjyshit Botëror Dede Kamber Prishta (Nderi i Kombit). Skenaristi i dokumentarit, publicisti dhe shkrimtari …

Më shumë

Eurosong 2018 drejt finales të së shtunës, shqiptarët me tre këngëtarë

Eurosong 2018 drejt finales të së shtunës

Në Lisbonë ka përfunduar nata e dytë e Eurosong 2018, ku janë përzgjedhur edhe dhjetë këngët e tjera finaliste të natës së tretë që do të mbahet mbrëmjen e së shtunës. Shqiptarët po përjetojnë ndjenja të forta nacionaliste, pasi si rrallë në historinë e Eurovizioni në finale janë tre këngëtarë …

Më shumë