KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 23)

Kulturë

Artistët shqiptarë në Kuvend për Teatrin Kombëtar

Basha: Rama të tërheqi ligjin për teatrin ndryshe pasojat do të jenë të paparashikueshme

Në komisionin parlamentar të medias përfaqësues të sindikatave të artistëve, risollën kërkesën për të mos shembur godinën e Teatrit Kombëtar. Sipas tyre argumentet me të cilat po justifikohet shembja, nuk qëndrojnë ndërsa arsyet e lënies së godinës së këtij Teatri deri në degradim janë të dyshimta. Pavarësisht debateve sipas deputetit të …

Më shumë

Bushpepa: ” Shumë faleminderit Shqipëri! Shumë faleminderit Evropë!”

Bushpepa: " Shumë faleminderit Shqipëri! Shumë faleminderit Evropë!"

Ylli i rokut shqiptar Eugent Bushpepa, i cili përfaqësoi Shqipërinë javën e kaluar në Eurosong me këngën “Mall”, me një fjalor të zgjedhur ka falenderuar gjithë mbështetësit e tij. “Nuk gjej fjalë që të përshkruaj ndjesinë që kam, për dashurinë, përkrahjen dhe komentet e ngrohta që më keni dhënë! Shumë …

Më shumë

Netta e Izraelit fiton Eurosong-un, Bushpepa në vend të 11-të

Netta e Izraelit fiton Eurosongun, Bushpepa në vend të 11-të

Pas minutash të tëra drithëruese të votimit dhe ndryshimit të herpashershme të renditjes, këngëtarja izraelite Netta me këngën Toy (Lodra) fitoi edicionin e 63-të të Festivalit Europian të Këngës, Eurosong Kontest për vitin 2018. Kënga e saj duket se u pëlqye më shumë nga juritë, shikuesit, teleshikuesit dhe dëgjuesit dhe …

Më shumë

Nis nata finale e Eurosong-ut, Shqipëria ka kodin e votimit 12

Nis nata finale e Eurosong-ut, Shqipëria ka kodin e votimit 12

Ka nisur në Lisbonë nata finale e Eurosongut. Eugent Bushpepa dhe ekipi i tij ka parakaluar mes 26 finalistëve duke nderuar me simbolin e shqiponjës. Vemendja e opinionit shqiptar është përqëndruar tek tre këngëtarë shqiptare që përfaqësojnë vendet ku jetojnë. Veç Bushpepës është edhe Ermal Meta që përfaqëson Italinë dhe …

Më shumë

ESC 2018. Votoni për këngën shqiptare “Mall” të kënduar nga Eugent Bushpepa që mban kodin 12

Sot në mbrëmje, na pret finalja e madhe e Eurovision Song Contest 2018 – ku merr pjesë edhe Shqipëria, me këngën “Mall” të Eugent Bushpepës. Në natën e sotme Bushpepa do të këndojë i 12-ti dhe 12 është kodi i tij i votimit. Në Shqipëri, transmetimi i drejtpërdrejtë i natës finale …

Më shumë