KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 22)

Kulturë

Koncert Gala Albanian Young Musicians

Për herë të parë në Shqipëri vjen një ndër eventet dhe gara më kryesore të muzikës klasike, si patentë eksluzive e Eurovisionit për Radio Televizionit Shqiptar. Pas fazave seleksionuese të audicioneve dhe fazës gjysmëfinale, të shoqëruar nga Orkestra Simfonike e RTSH-së, kanë filluar përgatitjet për Koncertin Gala të instrumentistëve të …

Më shumë

Tirana dyfishon turistët

Tirana dyfishon turistët

Tirana u rendit para pak ditësh në dhjetë destinacionet më të mira europiane për 2018 nga Lonely Planet. Kryeqyteti shqiptar  po shndërrohet nga një destinacion tranzit në një atraksion unik turistik. Turistët vlerësojnë energjinë që përcjell ky qytet, arkitekturën, gjelbërimin, gastronominë, jetën e natës, objektet e komunizmit, itineraret natyrore e …

Më shumë

Panair për studentët e huaj në Shqipëri, si ndihen ata në vendin tonë?

Jo vetëm shqiptarët shkojnë për studime jashtë Shqipërisë. Ka edhe studentë të huaj që studiojnë në Shqipëri. Ose me studimeve universitare me kohë të plotë, ose si pjesë e programeve të pjesshme studimore. Që sot Ditën Botërore të Diversitetit Kulturor në Shqipëri kanë përfaqësuar vendet e tyre nëpër stenda në …

Më shumë

“Gjurmë zërash”, libër i ish korrespondentit të BBC në Shqip, gazetarit të RTSH Adrian Hoti

"Gjurmë zërash", libër i ish korrespondentit të BBC në Shqip, gazetarit të RTSH Adrian Hoti

Prej vitit 1993 zëri dhe kontributi i gazetarit Adrian Hoti ka shoqëruar dëgjuesit e Radio Shkodrës, RTSH dhe gjigandit britanik BBC në Shqip. Një pjesë të kësaj përvoje 25 vjeçare, atë si korrespondent i BBC në Shqip, Adrian Hoti e solli edhe në formën e shkruar, me botimin biografik ”Gjurmë …

Më shumë

Dr. Entela Komnino nderohet me Çmimin e Mirënjohjes “Dritëro” për librin “E vërteta për Nolin”

Mbrëmja e së premtes në “Ditënetët e librit” në Tiranë ka shënuar çmimin e Dritëroit për publicisten Entela Komnino. Ka qenë libri “E vërteta për Nolin” ai që pas shumë vite hulumtimesh për një emër të madh shqiptar si Fan Noli, e çmoi me një emër tjetër të madh si …

Më shumë

Ambasadori Lu për të rinjtë shqiptarë që synojnë të studiojnë në Universitetet Amerikane

Të rinjtë shqiptarë të cilët synojnë të ndjekin studimet e larta në një nga universitetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u është dhënë sot mundësia të njihen me programet e studimit, degët dhe avantazhet që ofrojnë këto institucione të arsimit të lartë .Gjithçka është bërë e mundur nëpërmjet Panairit …

Më shumë