KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 21)

Kulturë

Përmes artit jepen mesazhe pro integrimit evropian të Shqipërisë

Përmes artit jepen mesazhe pro integrimit evropian të Shqipërisë

Mbrëmja e së mërkurës në Muzeun Historik Kombëtar ishte e veçantë për jetën artistike të Tiranës . Pianistët rinj Johan dhe Ami Muka, vëlla e motër, nën kujdesin e udhëheqëses artisike pedagoges së tyre Vjollca Stamo sollën për shumë dashamirës koncertin recital pianistik “Univers mbi tastierë”. Koncerti u organizua nga …

Më shumë

Koncert Gala Albanian Young Musicians

Për herë të parë në Shqipëri vjen një ndër eventet dhe gara më kryesore të muzikës klasike, si patentë eksluzive e Eurovisionit për Radio Televizionit Shqiptar. Pas fazave seleksionuese të audicioneve dhe fazës gjysmëfinale, të shoqëruar nga Orkestra Simfonike e RTSH-së, kanë filluar përgatitjet për Koncertin Gala të instrumentistëve të …

Më shumë

Tirana dyfishon turistët

Tirana dyfishon turistët

Tirana u rendit para pak ditësh në dhjetë destinacionet më të mira europiane për 2018 nga Lonely Planet. Kryeqyteti shqiptar  po shndërrohet nga një destinacion tranzit në një atraksion unik turistik. Turistët vlerësojnë energjinë që përcjell ky qytet, arkitekturën, gjelbërimin, gastronominë, jetën e natës, objektet e komunizmit, itineraret natyrore e …

Më shumë