KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 20)

Kulturë

Prizren, krerë të qeverive të rajonit mblidhen për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit

Prizren, krerë të qeverive të rajonit mblidhen për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit

Ashtu si në 10 qershor 1878, edhe sot në Prizren krerë të qeverisë Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë u mblodhën për të kujtuar Lidhjen e Prizrenit, lëvizjen e parë e shqiptare të organizuar në mënyrë administrative, politike dhe ushtarake që prej kohës së Skënderbeut. Me vlerësimin për këtë datë, për kreun e …

Më shumë

“Na ishte njëherë Estrada”, shfaqja premierë e Haxhi Ramës në Elbasan

Prej mbrëmjes së sotme e për katër netë, ata që dashurojnë estradën, do të gjejnë një premierë interesante në skenën e teatrit “Skampa” në Elbasan. Haxhi Rama, skenarist dhe regjisor shprehet si më poshtë: “Kjo shfaqje është një apel për gjendjen në të cilën është Estrada jonë në këto kohët e …

Më shumë

Albanian Young Musicians – Shqipëria prezantohet për herë të parë në koncertin gala “Eurovision Young Musicians”

Shqipëria prezantohet për herë të parë në koncertin gala “Eurovision Young Musicians”. Konkursi i Muzikantëve të Rinj në Eurovision u zhvillua për herë të parë në vitin 1982 me 6-të vende pjesëmarrëse. Edicioni i 19-të do të zhvillohet në Edinburg, më 18, 19 dhe 23 gusht 2018 nga ku do …

Më shumë

Botimi i Arsim Spahiut, “Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër”

Botimi i Arsim Spahiut, "Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër"

I vendosur për të dëshmuar se trashëgimia kuturore dhe fetare e shqiptarëve ka ushqyer shumë prej kulturave të vendeve fqinje, Profesor Arsim Spahiu nuk heziton të hedhë hapin a parë në një shteg deri më sot të panjohur për shkencën historike shqiptare. Mitografia shqiptare , shënoi veprën e saj të …

Më shumë

Korçë, Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve çel sezonin veror

Korçë, Festivali Ndërkombëtar i Karnavaleve çel sezonin veror

Për të 11-in vit radhazi, Bashkia e Korçës, sjell në këtë qytet Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve. 30 grupe nga vendi dhe bota, ndezën atmosferën me performancat dhe fabulat e larmishme, kostumet, veshjet, muzikën dhe paradën në sheshin kryesor. Kryetari i bashkisë Sotiraq Filo tha se me këtë festival çelet edhe …

Më shumë

Rita Ora ndez Tiranën

Rita Ora ndez Tiranën

Sheshi “Skënderbej” në Tiranë është ndezur mbrëmjen e së djelës, kur në skenën e koncertit të ngritur posaçërisht është shfaqur këngëtarja shqiptare, Rita Ora. E veshur me të verdha dhe flokë të kuqe, fillimisht me “Your Song” e më tej me shumë hite të tjera, Rita Ora, ndër këngëtaret më …

Më shumë