KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 2)

Kulturë

28 Nëntori, Kosova feston Festën e Flamurit Kombëtar Shqipëtar

28 Nëntori, Kosova feston Festën e Flamurit Kombëtar Shqipëtar

Edhe në Kosovë është ndjerë atmosfera e Festës së Flamurit Kombëtar, teksa në rrugët e qyteteve janë vendosur flamuj kuqezi por edhe ata të Kosovës. Sot Kosova përkujton komandantin Legjendar Adem Jashari, i cili do të festonte ditëlindjen nëse do të jetonte por edhe daljen në publik për herë të parë …

Më shumë

Orkestra simfonike e RTSH, në eventin “Tinguj Kinemaje” në sheshin e Pazarit të Ri

Orkestra simfonike e RTSH, në eventin "Tinguj Kinemaje" në sheshin e Pazarit të Ri

Një mbrëmje mbeshtjellë me magji në sheshin e Pazarit të Ri në Tiranë. Simfionetta, 30 instrumentistët e Orkestrës së Radio-Televizionit Shqiptar, sollën “Tinguj Kinemaje”, muzikën e filmave shqiptarë “Skenderbeu”, Nusja e Shtetrrethimi, Liri a Vdekje, etj, si edhe të huaj si Lista e Shlinderit, Arome Gruaje, Murgeshat Gazmore. Dirigjenti Gridi …

Më shumë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD kremtojnë Festën e Pavarësisë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD, kremtojnë Festën e Pavarësisë

Demokratët kremtuan sot Festën e Pavarësisë dhe të Çlirimit. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish-Kryeministri, Sali Berisha dhe përfaqësues të lartë të Partisë Demokratike, zhvilluan homazhe dhe vendosën kurora me lule, pranë Monumentin Nënë Shqipëri. Për Lulzim Bashën, 28 Nëntori duhet të shërbejë si një ditë e bashkimit të …

Më shumë

Meta: “Ju flet Radio-Tirana” është një vlerë e shenjtë e vendit tonë, e historisë së popullit tonë si dhe e demokracisë

Meta: "Ju flet Radio-Tirana" është një vlerë e shenjtë e vendit tonë, e historisë së popullit tonë si dhe e demokracisë

Radio Tirana, radio e parë dhe vetme publike në Shqipëri, ka kremtuar të martën 80-vjetorin e krijimit me një cermoni në Muzeun Historik Kombëtar. Presidenti shqiptar Ilir Meta, në fjalën e tij tha se 28 Nëntori është data më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë dhe të kombit shqiptar; është …

Më shumë