KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 19)

Kulturë

Basha shpreh qëndrimin e tij rreth çështjes së Teatrit Kombëtar

Basha shpreh qëndrimin e tij rreth çështjes së Teatrit Kombëtar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar për atë që e ka quajtur Afera e Teatrit Kombëtar. Sipas tij, sot opozita mbrojti interesin publik dhe parlamentarizmin pasi Parlamenti duhet të përfaqësojë interesat e popullit dhe jo të mafias së ndërtimit, krimit dhe drogës. Për Kryetarin e Partisë Demokratike, afera …

Më shumë

“Çështja e Teatrit”, tension në Komisionin Parlamentar të Medias

"Çështja e Teatrit", tension në Komisionin Parlamentar të Medias

Debate të tejzgjatura pati sot në Komisionin Parlamentar të Medias për praninë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës. Ato kulmuan me thirrjene e kryetares se Komisionit Albana Vokshi për ndërhyrj të gardës. Situata është tensionuar edhe më tej kur deputetët demokratë kanë tentuar të nxjerrin me dhunë nga mbledhja kryebashkiakun …

Më shumë

Veliaj, dëgjesë me arkitektët për godinën e Teatrit Kombëtar

Veliaj, dëgjesë me arkitektët për godinën e Teatrit Kombëtar

Pas degjesës së zhvilluar me artistët javën e kaluar, kryebashkiaku i Tiranës dëgjoi edhe mendimin e arkitektëve e urbanistëve sa i përket godinës së Teatrit Kombëtar. Drejtues të disa institucioneve thanë se prej më shumë se një dekade, godina e Teatrit ëhtë jashtë funksionit. Agron Hysenlliu, Drejtues i Institutit te …

Më shumë

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

Basha: Rama të tërheqi ligjin për teatrin ndryshe pasojat do të jenë të paparashikueshme

Artistët shqiptarë kërcënojnë me uzurpim të godinave të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental, nëse ato do të shemben. Ky është vendimi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, bërë i ditur në një letër drejtuar presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi. Përmbajtja e saj u bë …

Më shumë

“Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” në selinë e presidencës

"Mbrëmja e kulturës gjirokastrite" në selinë e presidencës

Ekspozita e “Mjeshtrit të Madh” piktorit Stavri Cati “Gjirokastra Etnografike” dhe filmi dokumentar-artistik “Këngët e Kafenesë” me rrëfimin e aktorit “Nder i Kombit” Bujar Asqeriu u shfaqën në ambientet e presidencës . Veprimtaria “Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” mblodhi në mjediset e presidencës jo vetëm deputetë, por edhe përfaqësues të të …

Më shumë

Fituesi i Edicionit të parë të “Albanian Young Musicians”, violonçelisti Kladuio Zoto

Klaudio Zoto është 14-vjeçari që bashkë me violinçelin e tij do të përfaqësojë për herë të parë Shqipërinë në Eurovision Young Musicians 2018, që do të zhvillohet nga 18-23 gusht në Edinburgh të Skocisë, një patentë e re kjo e RTSH-së. Mbrëmë në Amfiteatrin e Parkut të Liqenit Artificial në …

Më shumë