KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 18)

Kulturë

Veliaj dhe artistët arrijnë marrëveshjen: Teatri ri kombëtar në tokën egzistuese!

Veliaj dhe artistët arrijnë marrëveshjen: Teatri ri kombëtar në tokën egzistuese!

Pas negociatave intensive mes përfaqësisë se artistëve dhe kryebashkiakut Erjon Veliaj, mësohet se më në fund është arritur një marrëveshje për ngritjen e një Teatri të Ri Kombëtar në tokën ekzistuese. Palët e përfshira në negocim theksuan se kjo marrëveshje është një hap i parë dhe se bisedimet do të …

Më shumë

Kreu i parlamentit Ruçi pret drejtorin e përgjithshëm të EBU

reu i parlamentit Ruçi pret drejtorinn e përgjithshëm të EBU

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka pritur në një takim Noel Curran, Drejtor i Përgjithshëm i Bashkimit të Transmetuesve Europianë, i shoqëruar nga Drejtor i Përgjithshëm i RTSH-së, Thoma Gëllci. Media, nënvizoi Kryetari i Kuvendit Ruçi, ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimet demokratike në Shqipëri, të cilin ai …

Më shumë

Veliaj drejton dëgjesën e tretë për çështjen e Teatrit Kombëtar, me artistë e arkitektë

Veliaj drejton dëgjesën e tretë për çështjen e Teatrit Kombëtar, me artistë e arkitektë

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, drejtoi dëgjesën e tretë për çështjen e godinës së Teatrit Kombëtar, ku thirri artistët dhe arkitektët. Që në fillim artistët u ndanë në dy kampe, pro dhe kundër ndërtimit të një teatri të ri, duke paraqitur dy deklarata. Veliaj risolli në vëmendje një intervistë të …

Më shumë

Nderohet gjuhëtari i madh Eqerem Çabej

Nderohet gjuhëtari i madh Eqerem Çabej

Një cermoni e posaçme, për të nderuar akademikun dhe një nga figurat emblematike të gjuhësisë shqiptare Eqerem Cabej, mblodhi bashkë në lulishten e “Shtëpisë së akademikëve”, gjuhëtarë, familjarë e funksionarë të shtetit. Kryeministri Edi Rama, me një fjalim me vlerësimet më të larta për akademikun dhe gjuhetarin Eqerem Çabej, tha …

Më shumë

Të rinjtë nga Ballkani në Tiranë: Mësuam të respektojmë njëri tjetrin!

Të rinjtë nga Ballkani në Tiranë: Mësuam të respektojmë njëri tjetrin!

40 të rinj nga Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia, Mali i Zi, Bosnjë-Hercegovina gjenden prej kater ditesh në Tiranë. Ata janë ftuar për të marrë pjesë në aktivitetin “Shtigje Rinore”, një nismë kjo e OSBE – së. “Pamë që më shumë ngjajmë se sa ndryshojmë. E gjatë këtyre ditëve mësuam të …

Më shumë