KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 17)

Kulturë

Të premten, 19 tetor – Jon Kadesha Koncert në Shqipëri

Stina Kocertore e Orkestrës Simfonike të Rtsh-së , si një traditë shumëvjeçare e kultivimit të vlerave të muzikës klasike, hap siparin në këtë sezon të ri të vitit 2018-2019.  Një mbrëmje unike nën tingujt e violinës, me prezencën e talentit me famë ndërkombëtare  Jonian Kadesha dhe të ftuarës speciale violonçelistja …

Më shumë

PËRKUJTOHET 87 VJETORI I LINDJES SË DRITERO AGOLLIT; RUÇI: DRITËROI, SHENJT I LETRAVE SHQIPE

Kryetari Ruci per Driteroin

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi në festën e 87 vjetorit të Dritëro Agollit,në Menkulas. Me ftesë te Bashkisë së Devollit dhe Shoqatës “Devolli”, ne vendlindjen e Dritëroit, Menkulas, u organizua një festë në nderim të këtij patriarku të kulturës shqiptare, në 13 tetor, ditën e tij të lindjes. Në …

Më shumë

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, me “Oskari dhe Zonja Rozë”

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, me "Oskari dhe Zonja Rozë"

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, Kujtim Spahivogli me shfaqjen e “Oskari dhe Zonja Rozë” të Eric Emmanuel Schmitt. Një vepër e cila nuk është zgjedhur rastësisht, do të rikthejë në skenën e tij të madhen Roza Anagnosti në rolin me emrin e saj. Përveç mesazhit për …

Më shumë

Eurosong për fëmijë, përfaqësuesja e Shqipërisë

Eurosong për fëmijë, përfaqësuesja e Shqipërisë

Me një fabul që rrëfen se të qënurit Barbie nuk nënkupton gjithmonë brishtësi , fituesja e Junior Fest Albania, Efi Gjika ka prezantuar videoklipin e këngës së saj ‘ Barbie’ në kompeticionin europian të këngës Junior Eurovision Song Contest . Kënga ‘Barbie’ interpretuar dhe kompozuar nga Efi Gjika me tekst të Kristina …

Më shumë

Java e kulturës italiane, nxënësit e Petro Nini Luarasit

Java e kulturës italiane, nxënësit e Petro Nini Luarasit

Gjuha, historia dhe kultura italjane, kanë bërë bashkë sot nxënësit e shkollës së mesme Petro Nini Luarasi dhe ata të liceut të Shën Mitrit Korhan në krahinen e Kozencës në Itali. Të rinjtë shqiptarë të apasjonuar pas gjuhës italine kanë prezantuar nëpërmjet pikturave monumentet më të rëndësishme kulturore të shtetit …

Më shumë