KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 140)

Kulturë

Kosova drejt UNESCO-s

Kosova drejt UNESCO-s

Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s pritet të votojë të mërkurën pas dite për kërkesën e anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci të OKB-së. Një javë më parë, bordi ka aprovuar axhendën përfundimtare, ku është përfshirë edhe anëtarësimi i Kosovës në organizatë. Kosova aplikoi për anëtarësim më 16 korrik të këtij viti. …

Më shumë

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Shkencëtarët Ulliam Kembëll, Satoshi Omura dhe Jaujou Tu, u shpallën të hënën fitues te Çmimit Nobel për mjekësi për vitin 2015. Komiteti i cmimit Nobel ne Stokholm, Suedi lajmeroi se “laureatët e sivjetmë të Nobelit kanë zhvilluar terapitë që kanë revolucionarizuar trajtimin e disa sëmundjeve parazitare nga me shkatërrueset”. Kembëll, …

Më shumë

Bursa Çivening edhe për shqiptarët

Bursa Çivening edhe për shqiptarët

Qeveria britanike lajmëroi se akordon edhe për këtë vit bursat Çevening, një skemë bursash ndërkombëtare që synon zhvillimin e udhëheqësve të rinj. E themeluar nga zyra e çështjeve të jashtme të Komonuellthit dhe organizatat partnere, Çevening ofron dy lloje bursash, përftuesit e të cilave përzgjidhen drejtpërdrejt nga amabsadat britanike nëpër …

Më shumë

Shuhet “Xha Sulua”!

Shuhet "Xha Sulua"!

Aktori Albert Verria, i njohur si xha Sulua i famshëm i komedisë “Kapedani” nuk jeton më. Ai mbylli sytë në moshën 79 vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Prej gati një gjysmë shekulli Albert Verria ka zënë vend në kujtesën kolektive me mbi 110 role të karaktereve të ndryshme, ku …

Më shumë