KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 14)

Kulturë

Tre filma të Xhanfize Kekos, në Cinematek-ën e Kopenhagenit

Nëntori 2018 do të shënojë një ngjarje të madhe për historinë e kinematografisë shqiptare. Instituti Danez i Filmit (Danish Film Institute) në bashkëpunim me kompaninë filmike SKA-NDAL dhe mbështetjen e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, ka programuar të prezantojë, ne Cinematekën e Kopenhagës regjisoren e mirënjohur shqiptare Xhanfise Keko përmes një …

Më shumë

Përkujtohet Skerdilajd Llagami, Komandant “Shpendi”, Skerdilajd Llagami mori pjesë në tre luftrat e UÇK-së

Në 41 vjetorin e lindjes dhe 17 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori i atdheut nga Tirana Skerdilajd Llagami, i njohur me nofkën komandant “Shpendi”. Babai i dëshmorit Bardhyl Llagami prezantoi në këtë vepritmari librin kushtuar të birit, ku ai vë në pah dhimbjen, por mbi të gjitha përkushtimin për …

Më shumë

Prezantohet Edicioni i 57-të i Festivalit të Këngës në RTSH

Sot në ambientet e Radio Televizionit Shqiptar, u prezantua përmes një konference për shtyp nisja e edicionit të 57-të të Festivalit të Këngës në RTSH! Stafi realizues i këtij edicioni përbëhet nga: Drejtor i Festivalit, Martin Leka, Drejtor Artistik Inva Mula, Producent Muzikor Sokol Marsi, Skenarist Pandi Laço dhe Regjisor Bledar Laço. …

Më shumë

Festivali i 57-të i këngës në RTSH, Inva Mula, drejtore artistike e festivalit

Festivali i 57-të i këngës në RTSH, Inva Mula, drejtore artistike e festivalit

Këtë vit festivali 57 i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar vjen me një gamë të gjërë me artistë të njohur shqiptar. Në konferencën e parë u prezantua stafi që ka nisur tashmë punën për ngjarjen më të madhe të muzikës në vend. Martin Leka, drejtori i Festivalit prezantoi stafin me drejtor …

Më shumë