KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 139)

Kulturë

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, program të përbashkët për arsimin dhe shkencën

Shqipëria, Kosova dhe Mqedonia, program të përbashkët për arsimin dhe shkencën

Në Muzeun e Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir, ministrat e Arsimit të Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës, Abdilaqim Ademi, Lindita Nikolla dhe Arsim Bajrami, kanë firmosur Programin e Përbashkët Ekzekutiv. Ky program parashikohej nga marrëveshja në sferën e arsimit dhe shkencës që u arrit mes tre vendeve pesë muaj më …

Më shumë

E-book edhe në Shqipëri

Botuesit shqiptar të librave, po shikojnë mundësinë e përhapjes së librit dixhital në Shqipëri, apo siç njihet ndryshme me emrin e-book. Në prag të Panairit të 18-të të Librit, që mbahet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në datat 11-15 nëntor, botues e lexues organizuan takimin " Libri dixhital, një mundësi më shumë për të lexuar”. Kryetari i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë, Petrit Ymeri, tha se përveç formatit tradicional të librit, pritet ti jepet hov edhe librit i cili mund të lexohet këtej e tutje edhe nëpërmjet telefonit apo tableteve të ndryshme. “Të gjithë botuesit shqiptarë janë të interesuar që të kenë një rrugë më shumë për të shkuar te lexuesi dhe ne kemi punuar, pasi veç dashurisë për librin, kërkohet edhe shumë punë, e një nga këto punë është edhe libri dixhital. Natyrisht, të gjithë e kuptojmë se targeti kryesor i këtij projekti është rinia, por kjo nuk përjashton edhe lexuesin tjetër, studentin, lexuesin pensionist etj” tha zoti Ymeri. Çështjet e librit dixhital do të trajtohen edhe në disa aktivitete në panair.

Botuesit shqiptar të librave, po shikojnë mundësinë e përhapjes së librit dixhital në Shqipëri, apo siç njihet ndryshme me emrin e-book. Në prag të Panairit të 18-të të Librit, që mbahet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë në datat 11-15 nëntor, botues e lexues organizuan takimin ” Libri dixhital, një …

Më shumë

Kumbaro: “Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar”

Kumbaro: "Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar"

Ministrja e Kulturës e Shqiërisë, Mirela Kumbaro ka deklaruar se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar. Duke folur të shtunën në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, zonja Kumbaro tha se “përsa i përket qasjes së tyre ndaj trashëgimisë kulturore autoritetet …

Më shumë

“Babai” fiton TIFF

"Babai" fiton TIFF

Filmi “Babai” me regjinë dhe skenarin e Visar Morinës, u shpall fitues i edicionit të XIII-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, TIFF 2015. Cermonia ndarjes së 23 çmimeve u organizua në kinema “Millenium” në Tiranë. Festivali nisi më 28 tetor dhe gjatë ditëve të tij u shfaqën 120 …

Më shumë

“Burrnesha”çel TIFF

"Burrnesha" çel TIFF

Tirana International Film Festival e ka ndezur më 28 tetor ekranin e madh me një film provokues si “Burrnesha”. Publiku shqiptar në kinema “Millenium” ishte treguesi më i mirë i një pritshmërie të madhe për filmin me regji të italianes Laura Bispuri, bazuar në librin e shkrimtares së njohur shqiptare …

Më shumë