KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 13)

Kulturë

Humori, kjo dashuri e madhe shkodrane. Shënohet 60 vjetori i estradës profesioniste

Përvjetori i 60-të i krijimit të estradës profesionistë të Shkodrës mblodhi në teatrin “Migjeni” emrat e njohur në vite të humorit jo vetem shkodran. Aktorë, regjisorë, këngëtarë, instrumentistë dhe shumë nga spektatorët besnik të estradës Shkodrane sollën në kujtesë dhe duartrokitën ecurinë në 6 dekada te institucionit të humorit shkodranë …

Më shumë

Xhenfize Keko, me një triologji në Cinematekën e Kopenhagenit

2018 do të shënojë një ngjarje të madhe për historinë e kinematografisë shqiptare. Instituti Danez i Filmit, në bashkëpunim me kompaninë filmike SKA-NDAL dhe mbështetjen e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, do te prezantoje ne Cinematekën e Kopenhagës regjisoren e mirënjohur shqiptare të filmave për fëmijë Xhanfise Keko përmes një triologjie. …

Më shumë

“Volpone”, një komedi për lakmitarët e parasë, nesër dhe pasnesër në teatrin Eksperimental

Pas suksesit të para pak ditëve në festivalin ndërkombëtar të teatrit Skampa në Elbasan, komedia ‘Volpone” e regjisorit elbasanas, Adonis Filipi do të shfaqet edhe në Tiranë, në Teatrin Kombëtar Eksperimental në datat 8 dhe 9 nëntor, në orën 19. Një nga komeditë më të mira të epokës jakobiane, shkruar …

Më shumë

Artes nga Elsa Demo – Komunizmi në kinema. Përse vazhdojnë kineastët tanë të bëjnë filma për komunizmin?

“Delegacioni” i Bujar Alimanit me skenar të të ndjerit Artan Minarolli, e provokon këtë pyetje dhe do të thotë se këndvështrimi i paanshëm dhe pa heronj ndaj një epoke nuk është shfrytëzuar mire akoma. Imazhi i Shqipërisë në vitin 1990 vjen në këtë film si një hapësirë ideologjike pa disidentë …

Më shumë