KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 126)

Kulturë

“Burrnesha”çel TIFF

"Burrnesha" çel TIFF

Tirana International Film Festival e ka ndezur më 28 tetor ekranin e madh me një film provokues si “Burrnesha”. Publiku shqiptar në kinema “Millenium” ishte treguesi më i mirë i një pritshmërie të madhe për filmin me regji të italianes Laura Bispuri, bazuar në librin e shkrimtares së njohur shqiptare …

Më shumë

Kosova drejt UNESCO-s

Kosova drejt UNESCO-s

Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s pritet të votojë të mërkurën pas dite për kërkesën e anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci të OKB-së. Një javë më parë, bordi ka aprovuar axhendën përfundimtare, ku është përfshirë edhe anëtarësimi i Kosovës në organizatë. Kosova aplikoi për anëtarësim më 16 korrik të këtij viti. …

Më shumë

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Shkencëtarët Ulliam Kembëll, Satoshi Omura dhe Jaujou Tu, u shpallën të hënën fitues te Çmimit Nobel për mjekësi për vitin 2015. Komiteti i cmimit Nobel ne Stokholm, Suedi lajmeroi se “laureatët e sivjetmë të Nobelit kanë zhvilluar terapitë që kanë revolucionarizuar trajtimin e disa sëmundjeve parazitare nga me shkatërrueset”. Kembëll, …

Më shumë

Bursa Çivening edhe për shqiptarët

Bursa Çivening edhe për shqiptarët

Qeveria britanike lajmëroi se akordon edhe për këtë vit bursat Çevening, një skemë bursash ndërkombëtare që synon zhvillimin e udhëheqësve të rinj. E themeluar nga zyra e çështjeve të jashtme të Komonuellthit dhe organizatat partnere, Çevening ofron dy lloje bursash, përftuesit e të cilave përzgjidhen drejtpërdrejt nga amabsadat britanike nëpër …

Më shumë