KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 123)

Kulturë

Kumbaro: “Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar”

Kumbaro: "Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar"

Ministrja e Kulturës e Shqiërisë, Mirela Kumbaro ka deklaruar se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar. Duke folur të shtunën në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, zonja Kumbaro tha se “përsa i përket qasjes së tyre ndaj trashëgimisë kulturore autoritetet …

Më shumë

“Babai” fiton TIFF

"Babai" fiton TIFF

Filmi “Babai” me regjinë dhe skenarin e Visar Morinës, u shpall fitues i edicionit të XIII-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, TIFF 2015. Cermonia ndarjes së 23 çmimeve u organizua në kinema “Millenium” në Tiranë. Festivali nisi më 28 tetor dhe gjatë ditëve të tij u shfaqën 120 …

Më shumë

“Burrnesha”çel TIFF

"Burrnesha" çel TIFF

Tirana International Film Festival e ka ndezur më 28 tetor ekranin e madh me një film provokues si “Burrnesha”. Publiku shqiptar në kinema “Millenium” ishte treguesi më i mirë i një pritshmërie të madhe për filmin me regji të italianes Laura Bispuri, bazuar në librin e shkrimtares së njohur shqiptare …

Më shumë

Kosova drejt UNESCO-s

Kosova drejt UNESCO-s

Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s pritet të votojë të mërkurën pas dite për kërkesën e anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci të OKB-së. Një javë më parë, bordi ka aprovuar axhendën përfundimtare, ku është përfshirë edhe anëtarësimi i Kosovës në organizatë. Kosova aplikoi për anëtarësim më 16 korrik të këtij viti. …

Më shumë

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Jepet Çmimi Nobel ne mjekësi

Shkencëtarët Ulliam Kembëll, Satoshi Omura dhe Jaujou Tu, u shpallën të hënën fitues te Çmimit Nobel për mjekësi për vitin 2015. Komiteti i cmimit Nobel ne Stokholm, Suedi lajmeroi se “laureatët e sivjetmë të Nobelit kanë zhvilluar terapitë që kanë revolucionarizuar trajtimin e disa sëmundjeve parazitare nga me shkatërrueset”. Kembëll, …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com