KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 120)

Kulturë

Adel triumfon në çmimet Brit

Këngëtarja e mirënjohur britanike Adel është kurorëzuar Mbretëresha e Britanikëve, pasi fitoi katër trofe në ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve të muzikës pop Brit, që u zhvillua në O2 Arena në Londër. Adel ia doli të fitojë çmimet Albumi më i mirë, këngëtarja më e mirë britanike, kënga më e …

Më shumë

Anullohet ndërtimi i një HEC-i mbi kanionet e Nivicës

Anullohet ndërtimi i një HEC-i mbi kanionet e Nivicës

Hidrocentali Driza 1, i parashikuar për t’u ngritur në pellgun ujëmbledhës të përrenjve të Nivicës dhe Gusmarit, në Bashkinë e Tepelenës, nuk do të realizohet. Lajmi u bë i ditur në komisionin parlamentar të medias nga deputeti socialist Fatmir Toçi. Më parë në këtë komision ligjevensit kishin shprehur shqetësim maksimal …

Më shumë

Rough Guides: Shqipëria, e pesta në botë për t’u vizituar gjatë 2016-ës.

Rough Guides: Shqipëria, e pesta në botë për t'u vizituar gjatë 2016-ës.

Shqipëria renditet e pesta në botë për t’u vizituar për vitin 2016 sipas klasifikimit boteror, që bën një prej websiteve më të mirë në botë për udhëtimet, Rough Guides. E përfshirë në top 10 vendet për t’u vizituar gjatë keti viti, Shqipëri pozicionohet saktësisht në vendin e pestë pas Nepalit, Kolumbisë, …

Më shumë

Insituti italian i Kulturës prezanton ekspozitën e Trienales së Milanos

Insituti italian i Kulturës prezanton ekspozitën e Trienales së Milanos

Institui italian i Kultures, ka prezantuar edicionin e 21-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Trienales së Milanos. Kjo ekspozitë me temën “Shekulli 21, Dizajn pas Dizajni” e mbështetur dhe nga Ministria shqiptare e Kulturës, sipas drejtorit ekzekutiv Andrea Kançelato vlerëson rolin e dizajnit dhe të projektit në trajtimin e problemeve dhe …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com