KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 107)

Kulturë

Të ardhurat nga shitja e disqeve të tenorit, Saimir Pirgu, në TOB u dhurohen fëmijëve në Spitalin Pediatrik

Të ardhurat nga shitja e disqeve të tenorit, Saimir Pirgu, në TOB u dhurohen fëmijëve në Spitalin Pediatrit

Të ardhurat e grumbulluara nga shitja e disqeve gjatë koncertit të tenorit Saimir Pirgu në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë, i janë dhuruar Spitalit të Pediatrisë në ndihmë të fëmijëve. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me tenorin Saimir Pirgu, ishin mëngjesin e sotëm në …

Më shumë

Guidë turistike në Berat

“Shtegu i Goricës” është një tjetër destinacion me vlera kulturore dhe natyrore për vizitorët që zgjedhin qytetin e Beratit. Shtegu ndodhet mbi lagjen “Goricë”, në kodrën e saj, dhe pamja që shfaqet në ngjitje të tij është e mrekullueshme. Në këtë shteg me gjelbërim dhe ajër të pastër, ndodhen dhe …

Më shumë

Klasat e muzikës në Shkollën Besëlidhja në Lezhe do të kompletohen me instrumentet përkatëse

Klasat e muzikës në Shkollën Besëlidhja në Lezhe do të jenë të kompletuara edhe me instrumentet përkatëse. 6 muaj nga hapja e këtyre klasave, instrumentistët e vegjël dhe muzikantët e ardhshëm të Lezhës kanë tërhequr vëmëndjen e specialistëve të muzikës dhe organizatave të ndryshme. Ato kanë mundësuar paisjen me instrumente …

Më shumë

Protagonistët e “Shok”: “Mbarë bota foli për Kosovën dhe historitë e Kosovës”

Protagonistët e "Shok": "Mbarë bota foli për Kosovën dhe historitë e Kosovës"

Filmi “Shok”, një bashkëprodhim kosovaro – britanik, me regji dhe skenar të Jamie Donoughue, nuk ka arritur të shpallet fitues i çmimit prestigjioz Oscar, në kategorinë e filmit më të mirë të shkurtër, “Live Action Short Film”. Protagonistët kryesorë të filmit mes dëshpërimit dhe krenarisë, premtojnë se me një bashkëpunim …

Më shumë

Gjirokastër, 6 projekte për turizmin nderohen me çmime nga ‘Risi Albania’

Gjirokastër, 6 projekte për turizmin nderohen me çmime nga 'Risi Albania'

6 propozimet më të mira të paraqitura nga operatorët turistikë, në Gjirokastër që synojnë promovimin e produkteve dhe shërbimeve të reja në sektorin e turizmit, do kenë këtë vit mbështetjen e programit “ Risi Albania”, një instrument inovativ për zhvillimin e turizmit dhe ekonomisë në Shqipëri. Christoph Graf, ambasador i Zvicrës …

Më shumë

Krieg në duart e Kabos

Krieg në duart e Kabos

Meloditë e një prej romantikëve më autentikë të muzikës botërore, kompozitori norvegjes Eduard Krieg, kanë mbërritur në Shqipëri nga duart e pianistit virtuoz Zamir Kabo. Pianistit shqiptar që jeton në Salsburg në qytetin e Moxartit, thotë se për zbërthimin e muzikës së Krieg ka punuar një muaj dhe synon t’i japi një …

Më shumë

Adel triumfon në çmimet Brit

Këngëtarja e mirënjohur britanike Adel është kurorëzuar Mbretëresha e Britanikëve, pasi fitoi katër trofe në ceremoninë e shpërndarjes së çmimeve të muzikës pop Brit, që u zhvillua në O2 Arena në Londër. Adel ia doli të fitojë çmimet Albumi më i mirë, këngëtarja më e mirë britanike, kënga më e …

Më shumë