KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 105)

Kulturë

Kryeveprat e Naim Frasherit në format dixhital

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, ka gjetur një mënyrë origjinale për të përkujtuar 170-vjetorin e lindjes së një nga figurave më të rëndësishme të rilindjes kombëtare shqiptare, Naim Frashëri. Në faqen zyrtare të BKSH-së (www.bksh.al) ajo publikoi editimin digjital të veprave të tij.   Vepra mund të lexohet dhe shkarkohet nga të gjithë pajisjet …

Më shumë

Berat, rritet numri i turistëve që vizitojnë qytetin

Mbi 30 përqind rritje të numrit të turistëve është regjistruar këtë periudhë në Berat. Ndërsa parashikohet që deri në fund të vitit numri i tyre të dyfishohet.  Autoritetet qendrore dhe lokale po marrin masa që të ofrojnë sa më shumë shërbime. Brenda 6-mujorit të dytë të këtij viti parashikohet të përfundojnë edhe …

Më shumë

Filmi me temë varfërinë në Evropë, fiton Palmën e Artë në Festivalin e Kanës

Regjistori britanik Ken Loç u shpall fituesi i Palmës së Artë në Festivalin e Kanës për filmin e tij dramatik “Unë, Daniel Blejku”, me temë varfërinë që shkaktoi kriza në Evropë. Regjisori 80- vjeçar la pas në këtë garë konkurrentët gjermanë dhe amerikanë që pretendonin çmimin më të lartë të …

Më shumë