KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 104)

Kulturë

Namazi në xhaminë e fshatit Bibaj në Kosovë mbahet ndryshe nga xhamitë e tjera

Namazi në xhaminë e fshatit Bibaj në Kosovë mbahet ndryshe nga xhamitë e tjera

Namazi në xhaminë e fshatit Bibaj të Ferizajt në Kosovë mbahet ndryshe nga xhamitë e tjera. Përveç fjalës që mban imami, në këtë xhami mbajnë ligjërata edhe ekspertë të fushave të ndryshme. Banorët e Bibajt deri tani kanë pasur rastin të dëgjojnë për tuberkulozin, sëmundjet e zemrës por edhe ligjërata për kujdesin …

Më shumë

Veliaj, interesohet personalisht për kopshtet e reja të kryeqytetit

Kopshtet e kryeqytetit do të presin fëmijët në shtator me kushte më të mira. Bashkia e Tiranës vijon rikonstuksionin e tyre përmes mbështetjes së donatorëve. Nisma “Adopto një kopësht” ka bërë të mundur edhe rikonstruksionin e kopshtit në njësinë bashkiake nr. 5, që akomodon 120 fëmijë. Sipas kryebashkiakut Veliaj rritja …

Më shumë

Armët e policisë, interes në rritje i turistëve

policia, turistet, interes ndaj panairit te policise, armet

Pas dy ditësh në Vlorë panairi i Policisë mbërrin në Himarë. Turistëtë shumtë me së shumti emigrantë shqiptarë që jetojnë jashtë vendit patën mundësinë të njihen nga afër me të gjithë potencialin e Policisë së Shtetit, detyrat dhe misionin e saj. Në stenda janëë të ekspozuara pajisje të Repartit të Forcave …

Më shumë

Dita botërore e fotografisë

Nëse ka një shpikje të njeriut që ka ndikuar jetën e të gjithë brezave pa dallim që prej kohës kur ajo është shpikur, kjo shpikje është fotografia. Sot kur imazhet dublikojnë njëri-tjetrin dhe shumëfishohen me shpejtësinë e dritës të kthesh sytë pas në histori bëhet një rrugëtim ekzotik dhe gjenial. …

Më shumë

Motrat bamirëse gjermane

gjermani, motrat bamirese, mdihme

Motrat bamirëse të Misionit “Shën Jozefi” në qytetin e Fushë Arrëzit, Gratias Ruf dhe Bernadette Ebenhoch janë nderuar nga Republika Federale e Gjermanisë me Urdhërin e Meritës. Ceremonia e dorëzimit të këtij titulli akorduar murgeshave gjermane që ndihmojnë të varfrit në Shqipërin e Veriut u organizua në Ambasaden Gjermane në …

Më shumë

Fillon edicioni i 35-të i seminarit ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prej dy ditësh po mbahet në Prishtinë Seminari i 35-të për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, ku marrin pjesë rreth 120 albanologë. Drejtori i këtij seminari, Rrahman Paçarizi, ka thënë se ky seminari nuk është ndalur as në kohët më të rënda për vendin e nuk do të ndalet as …

Më shumë

Festa e Libohovës

festa libohove, tradita libohove, tradita shqiptare, gatime, kercime, argetim

“Qyteti i Libohovës dhe rrethinat e tij mbartin vlera të paçmuara të trashëgimisë kulturore dhe ne do të punojmë për promovimin dhe restaurimin e tyre”. Kështu është shprehur ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro, e pranishme në festën popullore “Tradita libohovite”. Sipas ministres Kumbaro, në muajin shtator do të nisë zbatimi …

Më shumë