KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 103)

Kulturë

Mina dhe Adriano Celentano rikthehen pas 18-vitesh me albumin e tyre të ri

Mbërrin në vjeshtë albumi që rikthen dyshen e njohur italiane Mina dhe Adriano Celentano. Albumi do të përmbaje këngë të reja, të cilat janë regjistruar tashmë nga artistët. Është fjala për një projekt multimedial, modern, ashtu siç e kërkon koha, shkruajnë mediat italiane. Një projekt që vetëm Mina dhe Celentano …

Më shumë

Një spektakël për të mos u humbur dhe një krenari tjetër shqiptare mes yjeve të operas botërore

Ndërsa Shqipëria, Franca dhe Europa janë përfshirë nga ethet e zjarrta të futbollit, një shqiptare tjetër është mbretëresha e mbrëmjes në teatrin e mrekullueshëm antik të Orange në Francë. Ermonela Jaho hap mbrëmjen e arieve më të mira nga interpretet më të mëdhenj të momentit në festën e muzikës. Spektakli …

Më shumë

Promovohet “Dhuratë dhe Angazhim” i Anxhelo Masafrës

Promovohet “Dhuratë dhe Angazhim” i Anxhelo Masafrës

“Dhuratë dhe Angazhim” titullohet libri i Anxhelo Masafrës, kleriku i cili ka risjellë me anë të kujtimeve të shkruara çastin e ringritjes së besimit fetar në Shqipëri, pas pesë dekadash stuhie antifetare komuniste. Libri përcjell me një gjuhë të qartë e të ngrohtë, momente të rëndësishme të historisë dhe figurave kryesore …

Më shumë

Shqiptarë dhe serbë interpretojnë “Romeo dhe Zhuljetën”

romeo-dhe-zhulieta-, vepra e shekspirit, shqiptare e serbe, miki manojlovic

Vepra shekspiriane Romeo& Zhuljeta, realizuar nga aktorë serbë dhe shqiptarë me regjinë e të mirënjohurit Miki Manojloviç, është dëshmia më e prekshme se arti është përgjigja për thyerjen e barrierave. Teksa ka nisur gati si një ëndërr utopike tashmë në këtë ëndërr janë protagonistë 85 aktorë nga Beogradi dhe Prishtina …

Më shumë

Tiranë, restaurohet dhe hapet për publikun Kulla e Sahatit dhe Muzeu i brendshëm i saj

Restaurohet dhe hapet për qytetarët Kulla e Sahatit dhe muzeu i brendshëm i saj. Restaurimi është bërë nga Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës, me mbështetjen e ambasadës amerikane dhe Dhomës Kombëtare të Tregtisë. Në ceremoninë e hapjes kryebashkiaku Erion Veliaj e cilësoi simbolin e kryeqytetit si një vlerë …

Më shumë