KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 102)

Kulturë

Rama: Fondet për kulturën dhe artin do të njohin rritje

8 milionë e gjysëm euro dhe rreth 3 milion euro do të investohen për projektet strategjike të kulturës, rikonstruksionin e teatrit kombëtar të operas dhe baletit dhe qendrën multifunksionale të teatrit alternativ Turbina. Gjatë një dëgjese publike Kryeministri Rama, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro si dhe arkitektët e studios projektuese …

Më shumë

Kadare, sërish mes të nominuarve për çmimin Nobel në Letërsi

Shkrimtari i madh shqiptar Ismali Kadare sërish mes të nominuarve për Nobelin në Letërsi. Faqja britanike Nicer Odds e rendit shkrimtarin shqiptar të 15-in mes favoriteve për vitin 2016. Sipas saj, favoriti kryesor për Nobelin 2016 është shkrimtari japonez Haruki Murakami, i cili prej vitesh është cilësuar si një ndër …

Më shumë

Spanjë, “Kullat njerëzore”, një traditë e veçantë Katalanase

Një nga traditat më interesante të sezonit turistik në Katalonjë është padyshim piramida apo kulla njerëzore, që në fakt është shndërruar në një konkurs tashmë. Në fakt, kjo traditë vjen nga shekulli i 17-të, kur interpretohet e ashtuquajtura “Valle Valenciane”, ku një numër i vogël njerëzish kërcenin duke mbajtur mbi …

Më shumë