KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 101)

Kulturë

Java e trashëgimisë kulturore, fotografi të Ikonografisë Onufri ekspozohen në Lushnje

onufri, muzeu ne lushnje, muzeu historik lushnje, ekspozite, berat, lajme kulture, etnografi

Janë 40 fotografi të marra nga muzeu i Ikonografisë Onufri dhe muzeu Etnografik i Beratit që do të ekspozohen për një javë për artëdashësit lushnjarë. Ekspozita e Trashëgimisë kulturore me foto të kulturës sonë popullore që u çel në Lushnje, sipas kuratorëve, synon të ushqej konceptin e muzeve të levizshëm …

Më shumë

Eposi i Kreshnikëve prezantohet në Tiranë

Projekti “Eposi shqiptar i kreshnikëve” prej 15-vëllimesh me mbi 5-mijë faqe u prezantua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Kjo dosje tashmë është rrumbullakosur dhe do të proçedohet për mbrojtje nga UNESCO si një vlerë e trashëgimisë jomateriale të njerëzimit. Projekti është financuar nga Qeveria e Kosovës dhe është mbështetur …

Më shumë

Ermonela Jaho në Teatrin Mbretëror në Spanjë

ermonela-jaho-ne-teatrin-mbreteror-ne-spanje

Ermonela Jaho, prej disa mbrëmjesh po ndez publikun madrilenas në teatrin mbretëror të Spanjes në rolin e Desdemonës. Pasi ka shkëlqyer përkrah tenorit Gregory Kunde, produksioni i “otellos” i konsideruar një nga më të sukseshmit në historinë e këtij teatri rikthehet me një zë plot shkëlqim si ai i sopranos shqiptare. Një përformancë madhështore, …

Më shumë

Festivali i 4-ët Ndërkombetar i Kitares në Tiranë

Festivali i 4-ët Ndërkombetar i Kitares në Tiranë

“Brenda çdo kitare, fshihet një histori shkëlqyese….” me këtë frymë Festivali Ndërkombëtar i Kitares mbledh për të katërtin vit në Tiranë virtuozët e këtij instrumenti. Teksa kitara trofe që do ti jepet fituesit të ketij konkursi është tashmë në qendër të skenës së universitetit të arteve, Admir Doci kitarristi dhe frymëzuesi …

Më shumë