KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 10)

Kulturë

Miss Globe 2018, kontribut në luftë kundër tumoreve

Miss Globe 2018, kontribut në luftë kundër tumoreve

Mes një axhende të ngjeshur aktivitetesh, udhëtimesh promovuese në destinacione të njohura historike e kulturore, shpalosjes se hireve dhe talentit te tyre, bukuroshet e “MISS GLOBE 2018”, edhe këtë vit i kanë kushtuar një vëmendje të veçantë ndërgjegjësimit kundër sëmundjes së shekullit, kancerit të gjirit. Vajzat bukuroshe janë bërë protagoniste të …

Më shumë

“Ora e natës” e Rembrandtit do të ripërtërihet përpara syve të publikut

“Ora e natës” e Rembrandtit do të ripërtërihet përpara syve të publikut

“Ora e natës” e Rembrandtit do t’i nënshtrohet një ripërtëritjeje miliona euroshe në “Rijks museum” të Amsterdamit, përpara syve të publikut që do të ketë mundësi të ndjekë çdo veprim drejtpërdrejt. Projekti unik nis korrikun e vitit 2019. Ai i heq vellon e misterit një procesi të mbajtur sekret deri …

Më shumë

Të premten, 19 tetor – Jon Kadesha Koncert në Shqipëri

Stina Kocertore e Orkestrës Simfonike të Rtsh-së , si një traditë shumëvjeçare e kultivimit të vlerave të muzikës klasike, hap siparin në këtë sezon të ri të vitit 2018-2019.  Një mbrëmje unike nën tingujt e violinës, me prezencën e talentit me famë ndërkombëtare  Jonian Kadesha dhe të ftuarës speciale violonçelistja …

Më shumë

PËRKUJTOHET 87 VJETORI I LINDJES SË DRITERO AGOLLIT; RUÇI: DRITËROI, SHENJT I LETRAVE SHQIPE

Kryetari Ruci per Driteroin

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi në festën e 87 vjetorit të Dritëro Agollit,në Menkulas. Me ftesë te Bashkisë së Devollit dhe Shoqatës “Devolli”, ne vendlindjen e Dritëroit, Menkulas, u organizua një festë në nderim të këtij patriarku të kulturës shqiptare, në 13 tetor, ditën e tij të lindjes. Në …

Më shumë

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, me “Oskari dhe Zonja Rozë”

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, me "Oskari dhe Zonja Rozë"

Këtë fundjavë nis stina teatrore e Teatrit Kombetar Eksperimental, Kujtim Spahivogli me shfaqjen e “Oskari dhe Zonja Rozë” të Eric Emmanuel Schmitt. Një vepër e cila nuk është zgjedhur rastësisht, do të rikthejë në skenën e tij të madhen Roza Anagnosti në rolin me emrin e saj. Përveç mesazhit për …

Më shumë