KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë

Kulturë

Basha shpreh qëndrimin e tij rreth çështjes së Teatrit Kombëtar

Basha shpreh qëndrimin e tij rreth çështjes së Teatrit Kombëtar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar për atë që e ka quajtur Afera e Teatrit Kombëtar. Sipas tij, sot opozita mbrojti interesin publik dhe parlamentarizmin pasi Parlamenti duhet të përfaqësojë interesat e popullit dhe jo të mafias së ndërtimit, krimit dhe drogës. Për Kryetarin e Partisë Demokratike, afera …

Më shumë

“Çështja e Teatrit”, tension në Komisionin Parlamentar të Medias

"Çështja e Teatrit", tension në Komisionin Parlamentar të Medias

Debate të tejzgjatura pati sot në Komisionin Parlamentar të Medias për praninë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës. Ato kulmuan me thirrjene e kryetares se Komisionit Albana Vokshi për ndërhyrj të gardës. Situata është tensionuar edhe më tej kur deputetët demokratë kanë tentuar të nxjerrin me dhunë nga mbledhja kryebashkiakun …

Më shumë

Veliaj, dëgjesë me arkitektët për godinën e Teatrit Kombëtar

Veliaj, dëgjesë me arkitektët për godinën e Teatrit Kombëtar

Pas degjesës së zhvilluar me artistët javën e kaluar, kryebashkiaku i Tiranës dëgjoi edhe mendimin e arkitektëve e urbanistëve sa i përket godinës së Teatrit Kombëtar. Drejtues të disa institucioneve thanë se prej më shumë se një dekade, godina e Teatrit ëhtë jashtë funksionit. Agron Hysenlliu, Drejtues i Institutit te …

Më shumë

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

Artistët shqiptarë kërcënojnë me uzurpim të godinave të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental, nëse ato do të shemben. Ky është vendimi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, bërë i ditur në një letër drejtuar presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi. Përmbajtja e saj u bë …

Më shumë

“Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” në selinë e presidencës

"Mbrëmja e kulturës gjirokastrite" në selinë e presidencës

Ekspozita e “Mjeshtrit të Madh” piktorit Stavri Cati “Gjirokastra Etnografike” dhe filmi dokumentar-artistik “Këngët e Kafenesë” me rrëfimin e aktorit “Nder i Kombit” Bujar Asqeriu u shfaqën në ambientet e presidencës . Veprimtaria “Mbrëmja e Kulturës Gjirokastrite” mblodhi në mjediset e presidencës jo vetëm deputetë, por edhe përfaqësues të të …

Më shumë

Fituesi i Edicionit të parë të “Albanian Young Musicians”, violonçelisti Kladuio Zoto

Klaudio Zoto është 14-vjeçari që bashkë me violinçelin e tij do të përfaqësojë për herë të parë Shqipërinë në Eurovision Young Musicians 2018, që do të zhvillohet nga 18-23 gusht në Edinburgh të Skocisë, një patentë e re kjo e RTSH-së. Mbrëmë në Amfiteatrin e Parkut të Liqenit Artificial në …

Më shumë