KRYEFAQJA » LAJME » FIFA Rusi 2018 (Faqe 7)

FIFA Rusi 2018

Trajneri i Nigerisë, stërvitje futbollistëve në rrugët e qytetit

Trajneri i Nigerisë, stërvitje futbollistëve në rrugët e qytetit

Përfaqësuesja e Nigerisë ka bërë stërvitje të veçanta. Trajneri i saj gernot Rohr i ka nxjerrë futbollistët e tij nga qendra stërvitore, nëpër rrugët e qytetit, për të bërë vrap. Njerëzit nëpër parqe, duke shijuar rrezet e diellit, madje kanë dalë edhe me rrobabanjo, shikonin me kureshtje futbollistët dhe iu …

Më shumë

Festuan për golin, FIFA hap hetime ndaj Xhakës dhe Shaqiri

Komiteti Disiplinor pranë FIFA-s ka vendosur të gjobisi me 10 mijë franga gjobë futbollistët e Zvicrës Xhaka dhe Shaqiri, të cilët festuan me shenjën e shqiponjës shënimin e golave ndaj Serbisë në takimin elemionator për "Rusi 2018". FIFA vlerëson se festimi me shqiponjë ishte spontan dhe nuk duhet të ishte një provokim i planifikuar për tifozët serbë. Sipas komisionit ky festim nuk kishte asnjë mesazh politik. Më i rëndë duket se është dënuar Shoqata e Futbollit Serb, e cila u gjobit nga FIFA 50,000 franga për sjelljen e keqe të tifozëve. Edhe trajneri serb Mladen Krstajiç dhe shefi i Federatës Slavisa Kokeza, janë dënuar me 5000 franga gjobë.

FIFA njoftoi mbrëmjen e së shtunës se Komisioni i saj Disiplinor ka hapur një procedurë disiplinore ndaj lojtarëve të Zvicrës, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri për festimet e tyre të golave kundër Serbisë. Në lidhje me të njëjtën ndeshje, janë hapur edhe procedura disiplinore ndaj Federatës së Serbisë, për shfaqje …

Më shumë