KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 90)

Ekonomi

Panariti: Çertifikimi i agrobizneseve, garanci për sigurinë ushqimore

17 fermerë, përpunues ushqimi dhe agrobiznese shqiptare morën gjatë këtij viti çertifikata si Global Gep, HACCP dhe ISO që garantojnë siguri ushqimore në standartet e kërkuara si nga tregu vendas por edhe ai europian. Sipas Ministrit të Bujqësisë Edmond Panariti, çertifikimi vjen si pasojë e kërkesës në rritje të konsumatorëve …

Më shumë

Trump zgjedh bosin e “ExxonMobil” si sekretar të Departamentit Amerikan të Shtetit

trump, tillerson, sekretari i departamentit te shtetit, amerikan, shba, elektohet, perzgjidhet, biznesi i naftres, korporata, exxonmobil

Biznesmeni i prodhimit të naftës dhe miku i presidentit rus Vladimir Putin, Rex Tillerson do të jetë sekretar shtetit i SHBA shkruajnë mediat amerikane. Sikurse ishte paralajmëruar vendimi i presidentit Trump është një zgjedhje kontroverse, një emër i cili rrezikon të përballet me Senatin por edhe me eksponentë të tjerë …

Më shumë

“Call Center”, ambasadori italian: Nuk do të ketë humbje të vendeve të punës

Kompanitë “call center” me pronar italian që operojnë në Shqipëri nuk rrezikojnë të mbyllen, por do të funksionojnë nën rregulla të reja . Kështu deklaroi ambasadori italian në Tiranë Alberto Cutillo nga Shkodra. “Ligji nuk pengon vijueshmërinë e aktivitetin por do të jenë rregulla të reja por besoj se po …

Më shumë

Ukrainë, shqiptarët biznes në vendin e luftës

Ukrainë, shqiptarët biznes në vendin e luftës

Drejtues dhe anëtarë nga Qendra Shqiptare e Eksporteve zhvilluan një vizitë në Ukrainë për të eksploruar mundësitë e dërgimit të mallrave prodhuar në Shqipëri. Alban Zusi kreu i Qendrës Shqiptare të Eksporteve në këtë vizititë shoqërohej nga biznesmenë që operojnë në fushën e eksporteve të fruta perimeve, turizmit dhe energjitikës. …

Më shumë

Ligji italian i Call Centerave, Daci: Ligji ashpërson kushtet, por nuk prek vendet e punës

Ligji për Call Center, Daci: Ligji e vështirëson punën, por nuk ka arsye për mbyllje

Ligji i sapomiratuar nga senati italian për ndërmarrjet italiane call center që vendosin shërbimet në vendet jashtë BE, nuk rrezikon mbylljen e 25 mijë vendeve të punës në Shqipëri. Blenard Daci që drejton kompaninë e parë e call center në Shqipëri e që numëron mbi 3000 të punësuar në Tiranë, Fier, Vlorë, …

Më shumë