KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 89)

Ekonomi

Ministria e Energjisë anulon ndërtimin e 6 HEC-eve në Theth

Ministria e Energjisë ka vendosur të prishë kontratat konçesionare të firmosur në vitin 2009 nga qeveria Berisha, që parashikonte ndërtimin e 6 hidrocentraleve në lumin e Shalës në zonën e Thethit. Në shkresën që disponon TVSH, Ministria e Energjisë bën të ditur se “Zgjidhja e njëanshme e Kontratës së Konçesionit …

Më shumë

Shqipëria renditje historike në raportin e BB “Të bësh biznes”

Luçi: Kredia e BB nuk rrit borxhin

Banka Botërore publikoi të martën raportin e saj të përvitshëm “Të bësh biznes”. Sipas këtij raporti Shqipëria renditet e 58-ta nga 190 shtete që Banka Botërore vlerësoi këtë vit. Ky është jo vetëm një përmirësim i dukshëm prej 32 vendesh në krahasim me vitin e kaluar, por është njëkohësisht renditja …

Më shumë

Komisioni i ekonomisë për paketën fiskale

Projektligji për disa ndryshime në proçedurat tatimore ka nisur diskutimin në Komisioni e Ekonomisë në parlamentin shqiptar. Ministri i Financave Arben Ahmetaj u shpreh se ndryshimet kanë prekur në total 55 nene dhe synohet të te riorganizohet administrata tatimore dhe pavarësinë e strukturave të saj, riorganizimin e drejtorisë së Tatimpaguesve …

Më shumë

“Afera CEZ”, Gjykata e Lartë rrëzon Kontrollin e Lartë të Shtetit

"Çështja ÇEZ", Balla sulmon prokurorinë

Në Shqipëri Gjykata e Lartë rrëzoi kërkesën e formuluar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit ndaj ministrit të energjitikës Damian Gjiknuri dhe Avokates së Shtetit Alma Hicka lidhur me çështjen e shumëpërfolur CEZ. KLSH kërkoi shfuqizimin e vendimit të prokurorisë e cili më parë ka pushuar kallëzimin e këtij institucioni …

Më shumë

Qeveria do të çojë “Bankers petroleum” në arbitrazh

Qeveria do të çojë "Bankers petroleum" në arbitrazh

Konflikti i qeverisë shqiptare me kompaninë e kërkimit dhe prodhimit të naftës “Bankers petroleum” do të zgjidhet në arbitrazh. Burime zyrtare thanë për TVSH, se pas shqyrtimit për afro një muaj të dokumentacionit, grupi i punës i përbërë nga Agjensia Kombëtare e Burimeve Natyrore, ministria e energjitikës dhe avokatura e …

Më shumë

Shqipëria dhe Kina nënshkruajnë memorandum për administrimit dhe menaxhimit e ujrave

Shqipëria dhe Kina nënshkruajnë memorandum për administrimit dhe menaxhimit e ujrave

Shqipëria dhe Kina do të bashkëpunojnë në fushën e administrimit dhe menaxhimit të integruar të ujrave. Një memorandum i posaçëm është nënshkruan të mërkurën në Pekin nga ministrat e bujqësisë të të dy vendeve. Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti, ndërsa falenderoi homologun e tij …

Më shumë

Meta, takim me korporatën “Power Construction Corporation of China”

Meta, takim me korporatën “Power Construction Corporation of China”

Me ftesë të Presidentit të korporatës “Power Construction Corporation of China”, z. Yan Zhiyong, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta, vizitoi zyrat qendrore të saj dhe pati një bashkëbisedim me drejtuesit e kompanisë. Në këtë takim z. Meta shoqërohej nga delegacioni i Kuvendit të Shqipërisë dhe nga Ministri i …

Më shumë