KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 80)

Ekonomi

Komisioni hetimor për privatizimin e CEZ: Dëmi ekonomik 414 milion euro!

Komisioni parlamentar hetimor i ngritur për verifikimin e legjislacionit në fuqi dhe mbrojtjen e interesit të shtetit Shqiptar gjatë proçedurave të privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes (OSHE) nga kompania çeke CEZ, ka mbyllur hetimet. Sipas kryetarit të këtij komisioni deputetit socialist Taulant Balla, vlerësohet se privatizimi i ka …

Më shumë

Bizneset Shqipëri-Kosovë, promovojnë veprimtaritë tregtare

Kjo fundjavë ka mbledhur në Sarandë rreth 60 biznese nga Shqipëria dhe Kosova për të promovuar tregtinë dhe turizmin. Ky aktivitet organizohet në kuadër të axhendës së përbashkët mes dy qeverive me qëllim rritjen e bashkëpunimit ekonomik Kosovë-Shqipëri. Sipërmarrësit nga Kosova dhe Shqipëria përveç nënshkrimit të kontratave të bashkëpunimit, pritet …

Më shumë

Panariti në Itali për kuotat e peshkimit/ligji për tarifën

Të ndodhur para një situate ku sektori vendas i përpunimit të peshkut është zgjeruar me ritme të shpejta, duke plotësuar brenda një periudhe pesëmujore kuotat vjetore që Bashkimi Europian ka caktuar për eksportin e peshkut nga Shqipëria, Ministria e Bujqësisë është vënë para përgjegjësisë që të kërkojë rishikimin e këtyre …

Më shumë

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin

Shqipëria po merr pjesë në Panarin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin. Janë rreth 160 mijë vizitorë që parashikohet të hyjnë në panair dhe shpresohet shumë që të kontaktojnë me 20 turoperatorët shqiptarë. Kreu i Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku, thotë për RTSH se pas 10 vitesh pjesëmarrje vendi ka …

Më shumë

Ahmetaj: Rritja e pagave mirënjohje për ata që realizuan reformat!

Ahmetaj: Rritja e pagave mirënjohje për ata që realizuan reformat!

Këshilli i Ministrave vendosi këtë të mërkurë rritjen mesatarisht me 10 % të pagave për punonjësit e administratës publike, disa institucioneve të pavarura, sistemit arsimor e shëndetësor si dhe atyre në varësi të Prefektit. Në një deklaratë për mediat nga Kryeministria, ministri i Financave, Arben Ahmetaj teksa bëri të ditur …

Më shumë

Shtyhet shkarkimi i kreut të AMF

AMF jep 1.8 miliardë lekë për personat e pakompensuar ndër vite nga kompanitë e sigurimit

Në parlamentin shqiptar Komisioni i Ekonomisë ka shtyrë shkarkimin e Drejtoreshës së Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, Enkelejda Shehi për shkak të mungesë së kuorumit. Kërkesa për shkarkimin e kreut të AMF është bërë nga anëtarët e bordit të këtij institucioni. Sipas tyre shkeljet e zonjës Shehu nisin nga sjellja joprofesionale …

Më shumë