KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 59)

Ekonomi

Danielson: BE 3.3 miliardë dollarë për Ballkanin Perëndimor, përfituese dhe Shqipëria

Danielson: BE 3.3 miliardë dollarë për Ballkanin Perëndimor, përfituese dhe Shqipëria

Bashkimi Europian do të akordojë 3.3 miliardë euro për zhvillimin e zonës ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor. Lajmi është dhënë nga drejtori i përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit i KE Kristian Danielsson, gjatë një takimi me përfaqësuesit e biznesit në Shqipëri. Ai tha se zhvillimi i kësaj zone …

Më shumë

Dyshime për vazhdimësinë e Marrëveshjes së Tregtisë Amerikano Veriore

Dyshime për vazhdimësinë e Marrëveshjes së Tregtisë Amerikano Veriore

Nëse i jepet fund Marrëveshjes së Tregtisë Amerikano Veriore, marrëdhëniet mes Meksikës dhe SHBA-ve do të prisheshin. Kështu u shpreh Ministri i jashtëm meksikan Luis Videgarai, para mbajtjes këtë javë të raundit të ri të bisedimeve për përditësimin e marrëveshjes së tretgisë së lirë që SHBA-të, Meksika dhe Kanadaja kanë …

Më shumë

FMN për ekonominë botërore

FMN, për ekonominë, botërore

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha se, rimëkëmbja aktuale e ekonomisë globale mund të mos zgjasë, pavarësisht rritjes së aktivitetit në të gjitha vendet perëndimore, me përjashtim të Mbretërisë së Bashkuar. Në 10-vjetorin e nisjes së krizës financiare, FMN-ja njoftoi se ekziston rreziku që qeveritë në botë të krijojnë një ndjesi të …

Më shumë

Rama paralajmëron : Drejtorët e AKU duhet të rivihen në provë, por disa duhet të ikin vetë

Rama paralajmëron : Drejtorët e AKU duhet të rivihen në provë, por disa duhet të ikin vetë

Një paralajmërim të fortë për krerët e AKU-së përcolli kryeministri Edi Rama, në një takim të posaçëm me ta në selinë e qeverisë. Ai kërkoi dorëheqjen e atyre që kanë marrë këto poste për shkak të angazhimit politik, duke iu referuar emërimeve të bëra nga ish partia në bashkëqeverisje, LSI. …

Më shumë