KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 50)

Ekonomi

Siguria rrugore, asgjë e re përgjatë akseve kombëtare

Siguria rrugore, asgjë e re përgjatë akseve kombëtare

Në Shqipëri rrjeti i rrugëve kryesore kombëtare vazhdon të vuajë nga mungesa e standarteve europiane. As raportet e ndërkombëtarëve dhe as këmbëngulja e ekspertëve nuk ka mundur të rregullojë sadopak ato defekte rrugore që mund të përmirësojnë standartet e qarkullimit, me kosto të vogël dhe në mënyrë emergjente. Një ekip …

Më shumë

Basha: Rama përgjegjës për krizën ekonomike dhe mbylljen e bizneseve

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzon Kryeministrin si përgjegjës për krizën ekonomike që sipas tij po kalon vendi, reflektuar edhe me mbylljen e shumë bizneseve. Duke iu referuar të dhënave të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, Basha thekson në Facebook, se 1747 biznese kanë  mbyllur qepenat për të mos …

Më shumë

FMN: Rrugët e shqipërisë 70% larg standarteve europiane

Infrastruktura në vendet e ballkanit perëndimor mbetet akoma shumë larg standarteve të Bashkimit europian. Kështu shkruhet në raportin e fondit monetar ndërkombëtar “Infrastruktura Publike në Ballkanin Perëndimor, mundësitë dhe sfidat”. Në bazë të vlerësimit të indeksit është kombinimi për autostradat, hekurudhat, aeroportet, energjinë, internetin me bazë të gjerë dhe telefoninë. …

Më shumë

HEC-et e Kanionit të Osumit, Klosi: Nuk do të ndërtohen, abuzuesit në ndjekje penale!

HEC-et e Kanionit të Osumit, Klosi: Nuk do të ndërtohen, abuzuesit në ndjekje penale!

Ministri i Mjedisit Blndi Klosi ka paralajmëruar se HEC-et e palinifikuara për t’u ndërtuar në Kanionin e Osumit nuk do të ndërtohen dhe se të gjithë ata që kanë dhënë lejet e ndërtimit apo ato mjedisore do të shkojnë për ndjekje penale. “Ne do të bëjmë të gjithë procedurat investigative, …

Më shumë

Haradinaj në SHBA: Kosova gëzon mbështetje nga SHBA

Haradinaj në SHBA: Kosova gëzon mbështetje nga SHBA

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ndodhet në Uashington, ku është takuar me drejtorin e CIA-s, Majk Pompeo, këshilltarin për siguri kombëtare të presidentit amerikan, Donald Trump, Mekmaster dhe ndihmës sekretarin amerikan të Shtetit për Europë, Ues Miçell. Postimi i shefit të ekzekutivit kosovar në “Facebook” përcillte nota optimiste për mbështetjen …

Më shumë

Kanionet e Osumit, Rama: Lejet e HEC-eve fabrikim kriminal! Do të anullohen!

Kanionet e Osumit, Rama: Lejet e HEC-eve fabrikim kriminal! Do të anullohen!

Kryeministri Edi Rama i konsideroi si fabrikim kriminal lejet për ndërtimin e hidrocentraleve në perimetrin e kanioneve të Osumit. Në një status në Fejsbuk ai tha se e gjithë procedura do të anulohet dhe individët e përfshirë në këtë fabrikim do të kallëzohen në prokurori. “Falenderoj qytetarët që na e …

Më shumë

Ish ministri Ruli dëshmon për “Dosjen CEZ”

Ish ministri Ruli dëshmon për "Dosjen CEZ"

Prokuroria e Tiranës ka rihapur hetimet rreth të quajturës “Dosja CEZ” ish kompanisë së shpërndarjes së energjisë elektrike. Pas Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Berisha, është marrë në pyetje ish- ministrin e Energjitikës Genc Ruli. “Ishte një sqarim i bazuar në prova reale e të dokumentuara që unë i dhashë Prokurorisë …

Më shumë