KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 49)

Ekonomi

Basha: Investitorët e huaj e shohin Shqipërinë si zgjedhjen e fundit

Basha: Investitorët e huaj e shohin Shqipërinë si zgjedhjen e fundit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmes një deklarate për shtyp thekson se Banka Botërore konfirmon se rritja e taksave në Shqipëri, po rrënon ekonominë. Sipas zotit Basha Shqipëria humbet 7 vende në vlerësimin e Raportit të Bankës Botërore “Doing Business 2018-të”. Basha nënvizon se faktori kryesor i këtij përkeqësimi …

Më shumë

PD dhe LSI bojkotojnë diskutimet për buxhetin e 2018-ës, Vasili: Bojkotuesi është Rama

PD dhe LSI janë bërë bashkë dhe kanë bojkotuar diskutime për buxhetin dhe paketën fiskale të vitit të ardhshëm. Buxheti i vitit 2018 dhe paketa shoqëruese fiskale u prezantuan në konferencën e kryetarëve duke i hapur rrugën kështu diskutimeve në komisonet parlamentare, e më pas miratimit në seancën plenare. Por pa nisur prezantimi opozita e majtë dhe e djathtë, braktisën sallën e konferencës së kryetarëve duke akuzuar qeverinë për lidhje me krimin dhe mafian. Më pas në një konferencë për shypt kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili dhe më shumë holl◄si rreth këtij qëndrimi. Ai tha se është kryeministri që ka bojkotuar pr/buxhetin 2018 dhe jo opozita. "Ja dokumenti kyresor që kryeministri firmos në një vend. Këtë dokument kryeministri i vendit as ka begenisur ta firmosë. Edhe ky dokumentmë më i rëndësishmi i politikës qeveritare, i demonstrimit të politikave qeveritare nuk është firmosur nga Edi Rama" tha zoti Vasili. "Ky është bojkotuesi i madh. Ne nuk jemi këtu që të akomodojmë papërgjegjshmërinë, por edhe neverinë që ka Kryeministri për popullin e tij" shtoi ai.

PD dhe LSI janë bërë bashkë dhe kanë bojkotuar diskutime për buxhetin dhe paketën fiskale të vitit të ardhshëm. Buxheti i vitit 2018 dhe paketa shoqëruese fiskale u prezantuan në konferencën e kryetarëve duke i hapur rrugën kështu diskutimeve në komisonet parlamentare, e më pas miratimit në seancën plenare. Por …

Më shumë

“Gjoka konstruksion” do të ndërtojë “Rrugën e Arbërit”

"Rruga e Arbrit", Rama dibranëve: "Hallall sharjet dhe talljet po erdhët në cermoninë e inagurimit"

Gara për marrjen me konçension të “Rrugës së Arbrit” u mbyll pa surpriza. Kompania “Gjoka konstruksion” u shpall fituese mes tre kompanive shqiptare që shprehën interes për të ndërtuar dhe mirëmbajtur “Rrugën e Arbrit”. Nga shqyrtimi i dokumentacionit të tre kompanive, komisioni i dhënies me konçesion vlerësoi se shoqëria “Gjoka …

Më shumë

Kryeministri paralajmëron aksion kombëtar për prerjen e lidhjeve të paligjshme të ujit

Kryeministri paralajmëron aksion kombëtar për prerjen e lidhjeve të paligjshme të ujit

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar nisjen e një aksioni kombëtar për ndërprerjet e lidhjeve të paligjshme të ujit të pishëm, i ngjashëm me aksionin e bujshëm të energjisë elektrike. Parlajmërimin e tij zoti Rama e bëri gjatë një takimi me grupin parlamentar socialist dhe qeverisë në mëngjesin e së hënës. …

Më shumë

Vazhdon me intensitet ndërtimi i aksit turistik Shkodër – Velipojë

Vazhdon me intensitet ndërtimi i aksit turistik Shkodër - Velipojë

Me një fond prej 20 milionë dollarësh po rindërtohet rruga Shkodër -Velipojë, 30 kilometra e gjatë. Projekti parashikon shkurtimin e distancës aktuale me disa kilometer nga Velipoja në Shkodër, zgjerimin me 7 metra mesatarisht si dhe eliminimin e disa kthesave të rrezikshme. Veç shkurtimit të kohës së qarkullimit, rruga e …

Më shumë