KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi (Faqe 41)

Ekonomi

Shqipëria dhe Maqedonia lehtësojnë bashkëpunim në fushën e bujqësisë

Shqipëria dhe Maqedonia lehtësojnë bashkëpunim në fushën e bujqësisë

Shqipëria dhe Maqedonia kanë një fluks të lartë tregtar në importin dhe eksportin e prodhimit bujqësor edhe për shkak të afërsisë gjeografike. Nxitja dhe lehtësimi i marrëdhënieve tregtare mes dy vendeve, në fushën e bujqësisë, kjo edhe në kuadër të zbatimit të tregtisë së lirë si dy vende të CEFTA-s, …

Më shumë

Tension në KPTHN Ballsh, punëtorët kërkojnë nisjen e punës

Tension në KPTHN Ballsh, punëtorët kërkojnë nisjen e punës

Qindra punonjës të Kombinatit të Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh kanë protestuar mëngjesin e sotëm duke kërkuar nisjen e punës në kombinat. Më mbërritjen e administratorit të kompanisë “Bylis Energy”, protestuesit janë irrituar duke i kërkuar atij të drejtat e tyre. Sipas naftëtarëve, edhe pse kanë firmosur kontrata …

Më shumë

Ahmetaj jep spjegime për tarifën e “Rrugës së Kombit”

Ahmetaj jep spjegime për tarifën e "Rrugës së Kombit"

Ndërsa në gjykatën e Tiranës mes tensionit vazhdon procesi për masën e sigurisë ndaj 23 të ndaluarve pas protestave të dhunshme në “Rrugën e Kombit, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, po spjegon në komisionin parlamentar të Ekonomisë skemën që pritet të aplikohet për përdoruesit e shpeshtë të rrugës dhe banorëve …

Më shumë

INSTAT: Në 2017 ekonomia rritet me 3.84 përqind

INSTAT: Në 2017 ekonomia rritet me 3.84 përqind

Ekonomia shqiptare gjatë tremujorit të katërt të vitit 2017, vlerësohet me rritje prej 3,36 %, kundrejt tremujorit të katërt të vitit 2016. Sipas Institutit të Statistikave kontributin kryesor ne kete rritje e kane shenuar degët Tregti Hotele dhe Restorante dhe Transporti, Administrata publike, Arsimi dhe Shëndetësia , Ndërtimi, Industria, Energjia …

Më shumë

Shtëpia e Bardhë ka reaguar kundër tarifave që Kina vendosi ndaj 128 produkteve amerikane

Tramp dhe Jinping: Të mos aplikohen tarifat e reja tregtare për 90 ditë

Shtëpia e Bardhë ka kritikuar Kinën pasi kjo e fundit aplikoi tarifa që shkojnë deri në 25 përqind ndaj 128 produkteve amerikane, përfshi mishin e ngrirë të derrit, arrat, frutat e freskëta dhe të thata, si dhe verën. Kjo pasi presidenti amerikan Trump vendosi të rrisë tarifat ndaj celikut dhe …

Më shumë